Barcelona – Katalánská kráska v podzimních barvách
[little ads never killed nobody] #spoluprace
Zdroj: iStock

Barcelona – Katalánská kráska v podzimních barvách

Pokud se řeknou eurovíkendy, které jsou obzvlášť v podzimních měsících velmi populární, většinou nám na mysl přijdou města Paříž, Londýn nebo Řím. Přitom je zde alternativa, která nabízí nejen kulturní vyžití, ale hlavně příjemné podzimní teploty! Proč vyrážet do měst, kde se budete choulit v kabátech u horkých čajů, když můžete jen ve svetru a někdy i bez něj vychutnávat dobré víno na prosluněných zahrádkách. Letošní podzim udělejte změnu a zaleťte si do Barcelony!
Ondřej Josef Kubáček Ondřej Josef Kubáček Autor
4. 11. 2022

Barcelona, metropole španělské autonomní oblasti Katalánsko, je přesně taková jako stejnojmenná píseň zpěváka Freddieho Mercuryho a operní divy Montserrat Caballé z roku 1992 – je hrdá, elegantní i dramatická a hlavně nezapomenutelná! Pokud jste tam ještě nebyli, neměli byste váhat ani minutu a vyrazit prvním letadlem. A pokud jste tam už byli? Pak sami nejlépe víte, že jedna návštěva nestačí a proto byste měli vyrazit také. Právě podzim je v Barceloně nepřekonatelný a ještě si můžete zabalit dost nalehko. V první polovině listopadu jsou zde totiž denní teploty kolem 18 až 19 stupňů, což je pro dlouhé procházky městem naprosto ideální! Nebude vám ani vedro, ani zima a ještě prodloužíte sezonu svým podzimním outfitům.

 

Hrdá metropole

Pokud byste měli Barceloně vybrat jedno přídavné jméno, které ji nejlépe vystihne, pak to nepochybně bude „hrdá!“ A to v tom nejlepším možném významu – její historie je prosycená dramatickými událostmi, z nichž vždy i přes řadu příkoří metropole povstala jako fénix z popela silnější než dřív. Nejčastějším důsledkem různých nadvlád bylo potlačování kulturní identity Katalánců a snaha omezit ekonomický rozmach Barcelony.

Barcelona se i přesto může pochlubit velmi starými památkami – vykopávkami z dob starověkého Říma, středověkými loděnicemi Les Drassanes, kde dnes najdeme Námořní muzeum, ze 14. století nebo středověkými i barokními paláci. Všechny jsou dokladem bohatství a vlivu města, které byly trnem v oku královskému Madridu. Místní obyvatelstvo se ale nenechalo zlomit a na přelomu 19. a 20. století se z města stalo jedno z center španělské kultury.

<Path> Gran Vía v Madridu přichází s jasným vzkazem, který oslavuje rozmanitost lidíZdroj:

To se odráží zejména v architektuře města, která je naprosto unikátní! Secese se tu mísí s ryze katalánskými prvky a jedním z nejvýznamnějších představitelů tohoto stylu byl nepochybně architekt Antoni Gaudí působící zejména v Barceloně. Podle jeho návrhů zde byl vystavěn například dům Casa Milà, na němž se secesní prvky mísí se španělskou gotikou i barokem a který je od roku 1984 na seznamu světového dědictví. Tento unikátní dům si můžete prohlédnou jak přes den, tak při mimořádných večerních prohlídkách, které mají neopakovatelnou atmosféru. Dalšími unikáty jsou dům Casa Batlló, jehož fasáda je zdobena mozaikami a členěna prvky připomínajícími stehenní kosti, nebo slavný park Güell s terasami a mozaikou zdobenými lavicemi.

Gaudího dílo věčnosti

Nejslavnějším dílem Gaudího je ale bez pochyby barcelonská katedrála Sagrada Família, tedy chrám zasvěcený svaté rodině. Stavba chrámu začala už roku 1882 a je trochu zvláštní, že své nejambicióznější dílo navrhl architekt v době, kdy byly realizovány jen jeho menší a téměř bezvýznamné zakázky. Už prvotní návrhy ale ukazují neuvěřitelnou fantazii a možná i naivní odvahu architekta, která se projevila v podobě nekonvenčního chrámu s osmnácti věžemi, z nichž ta nejvyšší, věž Ježíše Krista, by měla po dokončení měřit 170 metrů.

Gaudí chrámu zasvětil téměř celý svůj život – denně pobýval na stavbě a nakonec zde i bydlel. Své plány neustále měnil a vylepšoval a i proto je dnes občas obtížné ve stavbě pokračovat. Gaudího vize se totiž často měnila a jeho plány a modely nebývaly nikdy moc precizní. Ale právě nekonvenčními přístupy architekta k sakrální stavbě, která obvykle splňuje alespoň základní zvyklosti v rozložení a výzdobě, z barcelonské dominanty tvoří světový unikát. Gaudí chrámu propadl natolik, že ho nic jiného nezajímalo. Ke konci života jedl pouze salát namáčený v mléce, nedbal na hygienu a oblékal se do starých šatů. Když ho roku 1926 srazila tramvaj, spletli si mrtvého architekta s žebrákem.

Stavba chrámu Sagrada Família by měla být dokončena roku 2026, proto byste si měli pospíšit, pokud ho chcete navštívit ještě v jeho nedostavěné podobě a být svědky vzniku tohoto architektonického unikátu. Zajímavostí chrámu nejsou jen úžasné organické a velmi barevné interiéry, ale také fakt, že celá stavba je financována výhradně z darů. Přispívají na ni jak bohatí mecenáši, tak obyčejní lidé a chrám se díky tomu stane památníkem nejen víry a Gaudího, ale hlavně společného úsilí mnoha generací lidí z celého světa.

<Path> Průvodce gay Barcelonou: Kam vyrazit nejen za zábavou?Zdroj:

Alternativní filmy a gastronomický ráj

Patříte-li mezi milovníky filmového umění, pak byste si návštěvu Barcelony v listopadu neměli nechat ujít. Do 9. listopadu zde probíhá International Environmental Film Festival zaměřený na propojení filmu a ochrany životního prostředí. Festival má navíc dlouholetou tradici – koná se již od roku 1994. Nezávislé filmy pak dostanou svůj prostor mezi 18. listopadem a 4. prosincem v rámci filmového festivalu s všeříkajícím názvem La Alternativa. Na programu jsou nejen celovečerní filmy, ale také animované filmy, „kraťasy“ a dokumenty.

Jedním z dalších důvodů proč do Barcelony vyrazit bez ohledu na architekturu a další kulturní vyžití je pak samozřejmě místní gastronomie. Kde jinde můžete ochutnat to nejlepší z katalánské kuchyně než právě v Barceloně. Hned devatenáct restaurací se zde pyšní michelinskými hvězdami, dvě z nich dokonce třemi! Za objevování však stojí i zapadlé kavárničky a tapas bary, kde nasajete tu správnou atmosféru Katalánska.

Foto: Oficina Española de Turismo
Zdroj: Oficina Española de Turismo

Populární
články

„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku
Family

„Když vidíš úsměv dětí, dostává vše úplně jiný rozměr," říká Michal. S partnerem Vladimírem vychovávají dva synky a dcerku

Autor: Jan Witek Witek
Pepovi je 37, že je HIV pozitivní zjistil asi před 4 lety
World AIDS day

„Není to pro mě nemoc, ale vir,“ říká o své HIV pozitivitě 37letý Pepa. Rodině řekl i o drogách, HIV status ale přesto tají

Autor: Martin Lyko
Ne každé dítě v sobě objeví zrovna zálibu v šicích strojích...
LIDÉ

Je mu 7 let a už šije outfity pro Sharon Stone. Malý návrhář Max bere svět módy útokem a chce být novým Guccim

Autor: Mirka Dobešová
Díky kouzlům se Martin s Milanem podívali i na zámek Hluboká
Living 2/23

Bydlení Martina a Milana ve stylu maximalismu: „Nejde nám o trendy, ale o to, aby se nám tu dobře žilo.“

Autor: Ondřej Josef Kubáček
„Tak malé dítě si naštěstí neuvědomuje, s jakou diagnózou se narodilo a co je to za průšvih,“ říká Nikol, která si prošla peklem
TĚLO & MYSL

„Tak malé dítě si naštěstí neuvědomuje, s jakou diagnózou se narodilo a co je to za průšvih,“ říká Nikol, která si prošla peklem

Autor: Irena Piloušková
Oloupal by vám partner pomeranč? Pak máte nakročeno k dlouhému a šťastnému vztahu
LIDÉ

TikTokem se šíří „teorie pomerančové kůry“. Jestli chcete vztah, který vydrží, pak by vám měl partner oloupat pomeranč

Autor: Martin Lyko
První polibky, sex i rozchody, v teplé mapě světa najdete vše
LIDÉ

„Teplá Google mapa“ ukazuje, kde a jaká dobrodružství se stejným pohlavím Češi zažili. Nejvíc překvapí intimita

Autor: Martin Lyko
Větší sexuální výdrž, lepší výkon a vyšší prožitek - to prý zaručí injakulace
HOT!

Nový sexuální trend: injakulace. Co byste o ní měli vědět a proč díky ní prožijete netušené potěšení?

Autor: Mirka Dobešová
Větší bohatství že neznamená větší spokojenost? Vědci by se s vámi hádali
TĚLO & MYSL

Štěstí si za peníze nekoupíš? Nesmysl. Bohatství větší spokojenost skutečně přináší, říkají odborníci

Autor: Martin Lyko
Napadená muž nebyl gay. Duhovou vlajku měl, protože je „ally“ čili podporovatel LGBT+ lidí
AKTUALITY

Zmlácení muže s duhovou vlajkou v Budějovicích policie šetří jako výtržnictví. Podle právničky je v Česku nedostatečná legislativa

Autor: Martin Lyko

E-Shop