Červen bude v rytmu tance – celou zemi roztančí festival, do nějž se budou moci aktivně zapojit i diváci

Ačkoliv nadcházející letní období bývá často spojováno především s hudebními festivaly, stranou by rozhodně neměly zůstat ani ty, které se zaměřují na tanec. Jedním z nich je i festival TANEC PRAHA 2022, který navzdory názvu doslova roztančí celou zemi. A to již po třicáté čtvrté v řadě!

Festival, který je vlastně pestrou přehlídkou toho nejzajímavějšího, co na tuzemské, ale i zahraniční scéně v posledních letech vzniklo, láká na celou řadu tanečních představení, a to v celkem 25 městech a obcích po celém Česku. Stejně jako v předchozích letech, i letos organizátoři zvolili unikátní hlavní motiv, který přesně vystihuje i stávající motto festivalu, tedy Na dotek vašich smyslů. To pak do jisté míry i předznamenává, že celá řada představení bude přímo multi-smyslovým zážitkem. Ostatně, TANEC PRAHA si letos předsevzal, že bude divákům co nejblíže – což v praktické rovině znamená, že se návštěvníci mohou těšit také na dnes stále populárnější participativní show, během níž jsou do dění na jevišti aktivně zapojováni i diváci.

Podcastový Grindr: Karlovi (27, projektový manažer, TOP) Grindr úplně nefungoval, proto jsme zkusili podcast. Poslechněte si rozhovor, kde jsme si vůbec nebrali servítky30. 9. 2022

Jelikož letošní ročník festivalu byl výrazně podpořen také z programů Kreativní Evropa a Perform Europe, prostor k prezentaci svého umění dostane i množství začínajících a méně známých performerů, ale také projekty stavící na zahraniční spolupráci. V rámci zahraniční koprodukce tak budou uvedena představení, jež vznikla díky spolupráci Viktora Černického a Terezy Ondrové s italskou choreografkou Silvií Gribaudi. Do Prahy zavítají také tanečníci z ansámblu řeckého choreografa a experimentálního režiséra Dimitrise Papaioannoua, který celosvětově zaujal svým kreativním vedením zahajovacího ceremoniálu olympijských her v roce 2004. Po tříleté pauze festival také naváže na spolupráci s umělci z Afriky. Multižánrovost je tedy skutečně zaručena.

Tři ženské elementy

Kromě toho, že festival plánuje diváky „vtáhnout do děje“ a nabídne jim i show nepochybně natolik pestrou, že v programu si vybere každý, má ale letošní ročník ještě jednu propojující linku – a to „ženský element“. Právě důraz na něj kladený pak ovlivnil i samotnou programovou skladbu festivalu, což potvrdila i ředitelka a zakladatelka festivalu, Yvona Kreuzmannová. Ženský element silných osobností, který vyplývá z programové skladby tohoto ročníku, se promítá také ve výběru tanečnic na vizuálu i v jeho barevnosti,“ dodala také. Návštěvníci se tak mohou těšit např. na představení Joy Enjoy Joy vlámské choreografky Ann Van den Broek. To je – navzdory jinak umělkyní často zachycovaným tématům pojícím se k temným stránkám lidské duše a rozličným stavům mysli – skutečnou a (téměř) neutichající oslavou života, která však na druhou stranu nezapomíná ani na to, že každá radost jednou musí skončit.

Na pražské scéně se ale představí také performerka Louise Lecavalier, která má na svém kontě vedle vlastní taneční kariéry se skupinou La La La Human Steps také celou řadu spoluprací s hvězdami pop music – např. s Frankem Zappou či Davidem Bowiem. I v jejím vystoupení v rámci festivalu tedy nebude scházet důraz kladený na hudební složku. Aby bylo v rámci silného ženského elementu dodrženo klasické „do třetice“, scházet nebude ani jedna z nejvýznamnějších ikon francouzské nové vlny, tanečnice a choreografka Maguy Marin. Ta se svým představením Umwelt, které bylo v době svého prvního uvedení v roce 2004 dokonce označeno za jeden z nejvýznamnějších tvůrčích počinů na světové scéně, celý festival na Nové scéně Národního divadla uzavře.

Volkswagen T-Roc Cabriolet – krasavec, který zaujme na první pohled18. 10. 2022

Tanec pro každého

Jelikož tanec je ale nejen o uměleckém prožitku, ale také o zábavě a odreagování, samozřejmě v programu figurují i kusy ryze hravé – ostatně, festival se bude odehrávat v celé řadě různých typů prostorů, od divadel až po prostory veřejné, jako jsou náměstí, parky či galerie. Součástí programu jsou také různé workshopy, diskuse a také debaty s umělci. A jelikož pořadatelé samozřejmě lákají milovníky tance všech věkových skupin, přímo pro děti a rodiny je určena část program TANEC PRAHA Junior, která bude zároveň uvedena i na vybraných školách.

Festival TANEC PRAHA 2022 se letos uskuteční v termínu 28. 5. – 28. 6. 2022, kompletní program a také výčet měst, kde se lze na umělecké taneční performance vypravit, pak najdete na webových stránkách tanecpraha.cz.

Zdroj: Tanec Praha/spolupráce