„USA mají do země zaslíbené daleko,“ míní novinářský manželský pár. Na jaké další destinace si mají dát queer cestovatelé pozor?
LGBT+
Zdroj: Instagramúse souhlasem Asher a Lyric Fergusson

„USA mají do země zaslíbené daleko,“ míní novinářský manželský pár. Na jaké další destinace si mají dát queer cestovatelé pozor?

Australsko-americký manželský pár Asher a Lyric Fergussonovi a jejich dvě malé děti na první pohled vypadají jako úplně obyčejná rodina. Mladí manželé, jejichž dlouholeté přátelství až teprve po čase přerostlo v lásku, toho ale mají hodně za sebou. O svoje vlastní cestovatelské zážitky, ale taky výzkumy nebo třeba rozhovory se rozhodli podělit na společném blogu. Jedním z témat, na které se pár zaměřuje, je mimo jiné i LGBT turistika.
Monika Bílková Monika Bílková Autor
20. 4. 2022

Nemuseli se ani potkat, protože pocházejí z odlišných kontinentů. Osud jim ale nadělil společnou budoucnost. Původem Australan Asher Fergusson a jeho americká manželka Lyric byli nejdřív jenom kamarádi. Později si ale uvědomili, že bez sebou nemůžou být a ze dvou spřízněných duší se nakonec stala čtyřčlenná rodina. Stejně neodmyslitelně k manželskému páru patří také cestování a psaní, přičemž mezi témata, kterými se Asher s Lyric zabývají, je i queer turistika.

<Path> Ostrov, kde se dovolená mění v nezapomenutelný (adrenalinový) zážitek - taková je MadeiraZdroj: Redakce

A proč má heterosexuální dvojice k záležitostem kolem LGBT komunity tak blízko? Hlavní motivací jsou osobní vzpomínky. Ačkoliv už je Lyric dnes dospělá žena a matka dvou dětí, nikdy nezapomene na idylické dětství, ke kterému přispěl hlavně její strýc.

„Byl prostě kouzelný, milující, laskavý a skvělý vypravěč. Patřil mezi nejvlivnější lidi v jejím životě. K tomu všemu byl také gay,“ nechali se manželé slyšet na svém blogu. „Lyric vyrostla v Hollywoodu, obklopená herci, producenty a dalšími osobnostmi. Myslela si, že žila v rámci velmi otevřené a tolerantní komunity,“ dodal pár s tím, že to skutečné vystřízlivění nastalo, když Lyric oslavila své 13. narozeniny.

„Lyric tehdy zaslechla svého strýce, jak vysvětluje svoje obavy, že ho z herecké práce vyhodí, pokud zjistí, že je gay. V tu chvíli si Lyric uvědomila, že i jedna z naoko nejliberálnějších komunit v USA je stále těžce sužována homofobií,“ vylíčili manželé. Asher a Lyric pravidelně sestavují žebříčky nejtolerantnějších i nejnebezpečnějších zemí. 

Mezi místa, při jejichž návštěvě by měli být queer turisté zvlášť opatrní, patří některé asijské a africké země, a také státy středního Východu. Jde například o Saudskou Arábii, Brunej, Afghánistán, Írán, ale také Nigérii, Katar, Jemen, Súdán, Barbados, Malajsii nebo třeba oblíbené destinace jako Jamajka či Maledivy. „V těchto státech se můžete setkat prakticky s čímkoliv – od vězení a fyzických trestů přes zákaz veřejného projevu vzájemné náklonnosti až po sdílení postele v hotelovém pokoji, nebo používání seznamovacích aplikacích, na kterých je snadné naletět na falešný profil zřízený tamní policií,“ upřesnila Lyric.

Ani už míněné Spojené státy na tom zdaleka nejsou až tak růžově. Čím se to dá vysvětlit? „Jedním z hlavních důvodů je to, že v právech queer lidí jsou velké rozdíly v závislosti na státu, ve kterém se nacházíte. Kromě toho v USA neexistuje žádná ústavní ochrana práv LGBT osob podle federálního zákona. Spojené státy už zaznamenaly velký pokrok a ušly kus cesty, ale pořád toho mají hodně před sebou – zejména pokud jde o práva mladých transgender lidí,“ popsala Lyric. 

<Path> Coober Pedy a ikonický The Ghan: poznejte drsnou australskou divočinu, život pod zemí a nejdelší dopravní vlak na světěZdroj: CK Go2

Aby toho ale nebylo málo, Lyric s Asherem si všimli ještě další zajímavé skutečnosti. „Není náhoda, že stejnopohlavní vztah je ilegální převážně v zemích, které kdysi kolonizovalo Britské impérium,“ podotýká Lyric a zdůrazňuje, že k anulování nesmyslného zákona z dob britské kolonizace, který homosexualitu považoval za něco nepřirozeného, dospěla například Indie až v roce 2018. Už ve známých starověkých indických dílech se přitom běžně objevovaly zmínky o lesbických vládkyních i transgender válečnících. „Ve zkratce by se dalo říct, že naše zjištění poukazuje na fakt, že to byl pravděpodobně britský vliv, který k indické homofobii vedl na prvním místě,“ uzavřela Lyric.

Zdroj: Asherfergusson.com, Forbes.com, Indianexpress.com

Populární
články

E-Shop