Myslíte si, že jste na online seznamce v bezpečí? Najít vaši polohu je snazší, než byste čekali! Stačí prosté – tři konverzace
Straight friendly
Zdroj: iStock

Myslíte si, že jste na online seznamce v bezpečí? Najít vaši polohu je snazší, než byste čekali! Stačí prosté – tři konverzace

Cyber threat researcher (výzkumník kybernetických hrozeb) pro firmu Trend Micro a nezávislý výzkumník vystupující v online prostoru jako 4n6strider, Jindřich Karásek, nám poodhalil možnosti kybernetických útoků. Umíte se před nimi dostatečně chránit?
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
29. 3. 2022

Ve filmech jsou hackeři schopni dostat se i do chytrých spotřebičů. Je to možné? Je reálné nabourat se do chytrého kávovaru nebo lednice?

Ano, je to reálné, a dokonce tento typ útoku v současné době dělají i roboti na internetu. Jejích cílem bývá získat co nejvíc zařízení do takzvaného botnetu, který může následně buďto těžit kryptoměnu anebo jej pronajímají na DDOS útoky.

To zní složitě… Do vysvětlování se asi nepouštějme, spíš si pojďme říct, čím to je?

Chytrá zařízení mívají většinou slabé zabezpečení – zejména pokud jde o stroje s administrativním rozhraním přístupným přes internet. Sem patří například chytré kamery. Mohou být i odolné vůči útoku zvenčí, ale pokud na ně zaútočíte z domácí sítě, tak mají naprosto fatální zranitelnosti.

<Path> Jak technologie změnily způsoby randění?Zdroj: Foto: Shutterstock

Jde o důsledek faktu, že jsou tato zařízení vyráběna často jako „plug & play“, aby bylo jejich nastavení co nejvíce uživatelsky příjemné. Kvůli tomu mají zastaralý firmware a operační systémy postrádají patche na poslední zranitelnosti. Výrobce navíc pak už vyrábí další model a nestará se o osud těch předchozích.

Znamená to, že to, že jsou naše zařízení jednoduchá na obsluhu, je zároveň jejich Achillovou patou? Jak se jako uživatel internetu mohu co nejefektivněji chránit?

Je důležité vždycky vše, co děláme na internetu, vnímat v kontextu. Málo kdo vám chce nabídnout zdarma to, co jste zrovna náhodou googlili. Spíš se bude jednat o hackera, který pomocí (pomocí techniky Black Hat SEO) dosáhl toho, že se vám zobrazí jeho škodlivý obsah/link.

Vnímejte kriticky informace: Důvěřujte spíš prověřeným zdrojům a médiím. I pokud ve vás příspěvek vyvolává pozitivní emoce a utvrzuje vás ve vašem postoji, buďte opatrní. Možná s vámi někdo právě manipuluje.

Pokud vám někdo pošle jakýkoli obsah, vždy si ověřte, zda jej opravdu poslal – zeptejte třeba se po smsce nebo mailu. Hackeři často napadnou účet někoho blízkého, než se zaměří na vás.

Motivace hackerů je různá. Nejde vždycky jenom o peníze na účtu. Mohou chtít přístup do vaší práce, vaše citlivá data, nějaké tajemství či rovnou vaši kompletní digitální identitu. I obyčejný profil na sociálních sítích s dlouhou historií fungování má pro hackery cenu zlata.

Lze si nějak snadno ověřit, zda jsme byli napadeni?

Pokud si nejste jisti, můžete otestovat svůj email například tady. Zadávejte tam ale samozřejmě pouze mail, nikoli heslo!

Všichni víme, že nemáme nikomu říkat své heslo, často jsme varování před phishingem, a dokonce i online seznamky připomínají, abychom si napřed ověřili totožnost uživatele, se kterým se seznámíme na webu, než se s ním sejdeme osobně. Na jaká nebezpečí ale lidé v souvislosti s internetem často zapomínají?

Například když si píšete na seznamovací aplikaci, málo kdo si uvědomuje, že pokud probíhá komunikace se třemi lidmi, kteří se teoreticky znají, mohou velmi jednoduše zjistit vaši polohu.

search GIF by EtosZdroj: Giphy

Chápu, triangulace… A je pravda, že mě to nenapadlo.

Co se cizích lidí na seznamkách týká, nestahujte si ani aplikace, které neznáte, pokud vás o to někdo požádá, abyste si mohli psát tam.

Doporučuji také, pokud si fotíte svůj dopravní prostředek, abyste na fotce zamazávali SPZ.

Opravdu je to jako v kriminálkách, kde se talentovaný člověk dokáže dostat do jakékoli databáze, kamery na ulici anebo třeba odposlouchávat skrze telefon v kapse cizí život?

Tohle není tak běžné a nedokáže to úplně každý, ale na příkladu NSO group a jejích nástroje „Pegasus“ můžeme vidět, že to možné je. K tomu je ale často zapotřebí o tom mobilu vědět více než sám výrobce – tedy nějakou „zero day vulnerability“ (tedy veřejně neznámou zranitelnost – pozn. red.). Ti velice talentovaní se na hledání podobných chyb přímo specializují, protože je to finančně i intelektuálně zajímavé. Objev jako takový mohou buď sami využít, prodat jej na černém trhu anebo využít například portál, kde lze chybu nahlásit výrobci – i za to hacker dostane pěkné peníze. Vlastně jde o zajištění, že šikovní lidé mohou i v těchto ohledech konat užitečné věci na straně dobra, nikoli využívat svých znalostí ke keberzločinům.

Lze úplně přikrýt například proniknutí do bankovnictví, firemního systému, databází citlivých dat a tak dále?

Přikrýt není správné slovo. Pokud uděláte chyby, nezachrání vás ani svěcená voda. Nicméně lze udělat útok tak, že jej nelze legálně vyšetřit a technicky je to náročné, takže pak je velká šance, že vyšetřovateli nezbyde, než případ „odložit“.

<Path> „Jinak jsem se vyjádřit nedokázala,“ řekla Bella Hadid o tzv. plačících selfies. Jde o marketingový tah, nebo zoufalé volání o pomoc?Zdroj: Vogue.co.uk, Standard.co.uk, Wsj.com, Huffingtonpost.co.uk

Je proti opravdu dobrému online zločinu policie praktiky bezzubá?

Policie rozumí hackerům a má velice šikovné lidi. Jenže ti nemohou být všude. Pro policii je důležitá spíš podstata a následky trestného činu než to, zda byl proveden kybernetickými prostředky. Problém je, že policie má jasně dané hranice jurisdikce, kdežto hackeři se dokáží schovávat a předstírat útoky téměř odkudkoli na planetě. Vyšetřování je mimo vlastní jurisdikci je tak velice komplikované. Pokud se ale k policii dostane hacknuté zařízení nebo konkrétní podezření, postupují velice efektivně a dokáží spolupracovat i s mezinárodními institucemi.

Co je ale potřeba pochopit, je, že jestliže někdo naletí na phising a vykradou mu účet, může to mít jinou prioritu, než prokázaný organizovaný obchod přes „darknet“.

Zdroj: Jindřich Karásek, zerodayinitiative.com, haveibeenpwned.com

Populární
články

Již téměř rok má nového přítele, soukromí si ale snaží chránit
LIDÉ

Monika Bagárová velmi otevřeně o soukromí i o práci: Nikdy jsem nepoznala zásadovějšího chlapa, řešíme společnou budoucnost

Autor: Albert Prokop
Život je krátký a je třeba si ho naplno užít. To dle některých s dětmi není možné
TĚLO & MYSL

„Podstoupit vasektomii bylo to nejlepší, co jsem mohl udělat. Přátelé mi závidí tu odvahu,“ tvrdí Jiří. Co ho k jeho rozhodnutí vedlo?

Autor: Mirka Dobešová
Ondřej Brzobohatý musí čelit útokům od bývalé ženy.
OČIMA HETERÁKA

Očima heteráka: Kauza Brzobohatý. Tiffany Ritchbitch je na scéně, vítejte

Autor: Ctibor Jarkuliš
A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou
TĚLO & MYSL

Smíření hetero lidí s LGBT+ populací: Velké díky většině! A pojďme se kamarádit, nenávist a předsudky stranou

Autor: Albert Prokop
V době starověkého Řecka a Říma byly  homosexuální akty ve společnosti běžné
LIDÉ

Stejnopohlavní sex, chlapci vychovávaní jako dívky i osoby „dvojí duše“ – naši předci jinakost přijímali. Kde se vše zvrtlo v nenávist?

Autor: Mirka Dobešová
Zalando představilo krásný květnový projekt plný lásky
LIDÉ

Měsíc lásky je u manželů Honzy a Kuby nejen v květnu. Jak dopadli v malém vztahovém kvízu?

Autor: Irena Piloušková
Auto už nám dokáže připravit i oběd
CESTOVÁNÍ

Budoucnost, o které nesnil ani Jules Verne: Z elektromobilu se stala pojízdná powerbanka

Autor: Michal Černý
Zalando se inspirovalo měsícem lásky a nafotilo s Honzou a Kubou krásnou sérii fotografií
LIDÉ

Měsíc lásky ještě nekončí! O společných zájmech a tajemství dlouhodobého vztahu jsme si povídali s Honzou a Kubou. Inspirujete se?

Autor: Irena Piloušková
K močení si sedá více než 50 % českých mužů
AKTUALITY

Vsedě močí překvapivé množství mužů, zjistil průzkum vyprovokovaný novinářem. Víme také, co preferují Češi

Autor: Martin Lyko
Investovat do nemovitostí se vyplatí i v této době, říká makléř Jiří Hák
LIVING

Jak je na tom aktuální trh s nemovitostmi? K výhodnému prodeji může dopomoci home staging, říká realitní makléř Jiří Hák

Autor: Irena Piloušková

E-Shop