Zápasy římských vojáků, festival šnečích pochoutek a záplavy květin. I takové je Katalánsko v květnu!

Není to poprvé, co si v redakci pochvalujeme Katalánsko. Tento rozmanitý, živelný a na zážitky neuvěřitelně bohatý španělský region nám prostě nedá spát. Lákali jsme vás na katalánskou Grand Tour a na únik před šedivým zimním počasím do slunečné Girony. Tentokrát se však zaměříme na vskutku jedinečné katalánské festivaly, které byste si za žádnou cenu neměli nechat ujít. A kdo ví? Třeba se vrátíme i do zmiňované Girony.

Katalánci se bezpochyby řadí mezi pozoruhodné národy! Jedním z jejich nejvýraznějších znaků je hrdost – jsou hrdí na svou minulost, na své tradice a na svou kulturu. Proto by nemělo být velkým překvapením, že byste jen těžko hledali místo s větší koncentrací oslav a festivalů na počest katalánské identity. Tři z nich, které se konají v květnu, vám nyní představíme.

Lepší starověkou atmosféru prostě jinde zažít nemůžete
Foto: Katalonien Tourismus/se svolením

Tarraco Viva v Tarragoně

Jste-li fanoušky starověku, bojovných Římanů a odvážných a silných gladiátorů, možná byste si mohli myslet, že to správné místo, kde nasát pravou starořímskou atmosféru, najdete v Itálii. Byl by to však omyl! Naopak byste měli v květnu vyrazit do Španělska a navštívit město Tarragona, kde najdete starověkou arénu, hradby, akvadukt i fóra. V blízkosti Tarragony je pak památek na staré Římany celá řada. Jistě uznáte, že ve Španělsku není vhodnější místo, kde by se měl konat festival starověké římské kultury.

Tarraco Viva, jak se festival jmenuje, pořádají v Tarragoně již od roku 1998 a s přibývajícími roky stoupá i jeho věhlas. V průběhu několika dní zde můžete navštívit výstavy, workshopy, konference i vystoupení, díky nimž si můžete lépe představit, jak vypadal život ve městě Tarraco, jak byla Tarragona nazývána v dobách Římanů. Nechybí ani koncerty antické hudby, gladiátorské zápasy přímo v aréně ze 2. století našeho letopočtu, ochutnávky vína a starořímské kuchyně. Lepší starověkou atmosféru prostě jinde zažít nemůžete. Většinu aktivit na festivalu navíc můžete absolvovat zdarma.

Oslavy šneků v Lleidě doprovází pouliční umělci, hudebníci a ohňostroje
Foto: Katalonien Tourismus/se svolením

L’Aplec del Caragol v Lleidě

Pokud vás ale bojovní gladiátoři nechávají chladnými a krev vám rozproudí spíše kulinářské zážitky, pak se ve dnech 20. až 22. května vydejte do města, kterému se španělsky říká Lérida a katalánsky Lleida. Z Barcelony i Madridu se sem dostanete rychlovlakem. Lleida je jedním z nejstarších měst ve Španělsku a obdivovat zde můžete například románskou katedrálu Seu Vella, z níž se v 18. století stala vojenská pevnost.

Jak jsme ale naznačili, do města se v květnu vydejte za gastronomickým festivalem, jehož jméno L’Aplec del Caragol lze volně přeložit jako Setkání šneků. Samotní šneci sice z festivalu až takovou radost nemají, ale gurmáni z celého světa si ho nenechávají ujít už od roku 1980. Tisíce místních, rozdělených při této příležitosti do skupin a asociací, oslavují hlavní hvězdu této netradiční fiesty. Až 200 000 lidí během tří dnů sní kolem 12 tun šneků připravených na různé způsoby. Nechybí ani pouliční umělci, hudebníci a ohňostroje. Máte-li zálibu v této pochoutce, pak v Lleidě nesmíte chybět.

V květnu hýří Girona barvami ještě více než obvykle
Foto: Katalonien Tourismus/se svolením

Temps de Flors v Gironě

Do katalánské Girony jsme vás již lákali za kulturou a gastronomií. V tomto přes dva tisíce let starém městě můžete objevovat arabské lázně ze 12. století nebo katedrálu, která vám bude povědomá například z úspěšného fantasy seriálu Hra o trůny. Ve starobylých uličkách pod katedrálou pak najdete řadu malých restaurací a kaváren, kde ochutnáte to nejlepší z katalánské kuchyně. Girona také proslula barevnými fasádami domů na březích řeky Onyar. V květnu pak hýří město barvami ještě více než obvykle!

„Spíš než na hezkou mladou holku se podívám na muže,“ krčí rameny úspěšný podnikatel. Svou orientaci před všemi tají11. 5. 2022

Již od roku 1955 se zde totiž koná květinový festival Temps de Flors, kdy ulice staré čtvrti Barri Vell zaplaví barevné květiny. Na náměstích, nádvořích i historických památkách se objeví pečlivě vytvořená květinová aranžmá, schody ke katedrále se změní doslova ve kvetoucí koberec. Ve večerních hodinách město navíc ožije i světelnými efekty. Girona tak bude hrát opravdu na všechny vaše smysly. Květen v Katalánsku tak nabízí víc než ideální počasí. Více informací o všech festivalech najdete na stránkách Španělské kanceláře pro cestovní ruch.

Oficina Española de Turismo
Zdroj: Oficina Española de Turismo, Spain.info