Slyšeli jste o španělské vesničce Genalguacil? Tato galerie moderního umění pod širým nebem stojí za návštěvu!

Přiznejme si na rovinu, že cestování nám všem už chybí. Jenže na návštěvy rušných velkoměst a oblíbených turistických destinací nejspíš nemáme moc náladu. Díky izolacím, lockdownům a dalším opatřením jsme totiž odvykli davům. A právě proto jsou ideální destinací bílé vesničky ve španělské Andalusii. Jste-li navíc milovníky umění ve veřejném prostoru, máme pro vás tip, který si prostě nesmíte nechat ujít!

Bílé vesničky jsou v Andalusii, konkrétně v provinciích Cádiz a Málaga, skutečným pojmem. Jejich ráz se utvářel po staletí a podepsalo se na něm mnoho kultur včetně iberské, berberské i římské. A právě Římané si v této oblasti bílili svá obydlí jako první. To, že se bílení exteriérů i interiérů vesnických domků značně rozšířilo, měla na svědomí morová nákaza ve 14. století. Vápenaté nátěry sloužící kdysi jako dezinfekce se postupně staly součástí identity andaluských horských vesniček, které díky kontrastu s okolní divokou přírodou působí jako zázračné zjevení.

Jednou takovou je i španělská vesnička Genalguacil, kde bydlí kolem čtyř set obyvatel. Přesto patří ve světě umění za ikonické místo, protože právě výtvarné projevy ve veřejném prostoru ji proslavily. Na počátku nového tisíciletí se vedení vesničky Genalguacil rozhodlo zorganizovat zde setkání umělců z celého světa. Ty nalákala možnost svobodné tvorby uprostřed přírody a nyní se zde setkávají pravidelně vždy v první polovině srpna. Avantgardní výsledky jejich setkávání zdobí nejen ulice, ale také fasády, okna a střechy místních bílých domků.

Uměleckých děl tu najdete více než 140! Díky tomu je Genalguacil galerií současného umění pod širým nebem, která rozhodně stojí za návštěvu. Kromě toho zde můžete navštívit i muzeum moderního umění Fernanda Centena Lópeze, které místní považují za pomyslnou třešničku na dortu. A protože umění je sice povznášející, ale je-li intenzivní, dokáže i unavit, můžete si dobít baterky v okolní přírodě.

Zbavíme se někdy „povinné“ heterosexuality? Pomohl covid a své dělají i sociální sítě – nejbouřlivější diskuze zažívá TikTok10. 3. 2022

Vesnice se nachází v údolí řeky Genal v podhůří jedné z nejkrásnějších španělských přírodních rezervací. Rezervaci Sierra Bermeja dominují korkovníky a cesmínové duby. V blízkosti vesničky se můžete vydat i na osvěžující devítikilometrovou túru nabízející úchvatné výhledy. Z vyhlídky Mirador Costa del Sol za dobrého počasí uvidíte až na zasněžené vrcholky pohoří Sierra Nevada, z vyhlídky Mirador de Salvador Guerrero zase můžete vidět Gibraltarskou skálu a africké pobřeží. I milovníci přírody si tak přijdou na své.

Nutno také dodat, že přímo ve vesničce Genalguacil najdete levné ubytování, bary i restaurace nabízející místní speciality. Nic vám zde tedy chybět nebude! I přesto, že je vesnička v podhůří, dostanete se tam poměrně snadno. Z Málagy, která má několikrát týdně přímé letecké spojení s Prahou, jezdí do Genalguacil autobusy, případně můžete zvolit i jízdu taxíkem nebo půjčeným autem. Stačí si vše řádně naplánovat a pak si jen užívat umění, přírodu a božský klid!

Foto: Oficina Española de Turismo/se svolením
Zdroj: Oficina Española de Turismo