Jsou LGBTQ+ lidé opravdu nedotknutelní, nebo se chce Ondřej Neff jen trapně zviditelnit?
Komentář
Zdroj: iStock
<Path>

Jsou LGBTQ+ lidé opravdu nedotknutelní, nebo se chce Ondřej Neff jen trapně zviditelnit?

Ahoj všem, jmenuji se Albert Prokop, ale na stránkách LUI.cz budu vystupovat jako „buzík ve varu“ rozčilující se nad různými aspekty současného nejen LGBTQ+ světa. Na začátek bych asi měl říct, že neschvaluji různá hanlivě myšlená označení pro queer lidi, ale nevadí mi, když si tak v žertu kdokoliv říká sám. A protože jsem byl buzíkem, buzerantem, teploušem, homokládou a mnoha horšími osloveními častován mnohokrát, vypůjčil jsem si právě toho „buzíka“ do názvu komentáře, který by se zde měl objevovat každý týden. Námětů, které mě přivedou do varu, bude jistě dostatek.
Albert Prokop Albert Prokop Autor
24. 10. 2022

Že byl minulý týden pro všechny LGBTQ+ lidi docela výživný, nejspíš není třeba zmiňovat. I ti méně emotivní z nás stále vnímají dopady vražedného útoku v Bratislavě velmi citelně a se zvýšenou pozorností sledují reakce mezi aktivisty, novináři, politiky a potažmo i celou společností. Kdo mě ale opravdu přivedl do varu? Tentokrát to byl publicista Ondřej Neff se svým výžbleptem v rubrice Poslední slovo Lidových novin s názvem „Kasta nedotknutelných.“ Pan Neff, "zcela jistě" utlačovaný, inovacím vzdorující heterosexuál, se obává, že se z LGBTQ+ lidí stává kasta nedotknutelných. Pominu přitom skutečnost, že v indické tradici spadají do kasty nedotknutelných výhradně jedinci, které život zavál na okraj společnosti. A přestože to není z textu na první pohled patrné, nelze se ubránit dojmu, že je tento okraj společnosti mnohými spatřován jako domov celé komunity LGBT+ lidí. 

"Kasta nedotknutelných" Ondřeje Neffa otištěná minulý týden v Lidových novinách
Foto: Lidové noviny

Což je samozřejmě nesmysl a budu věřit (a doufat!), že to autorem takto skutečně myšleno nebylo. To, co z textu naopak velmi jasně vyplývá, je, že by se kolem nás mělo chodit po špičkách, abychom náhodou někoho neoznačili za homofoba a neukončili mu tak jeho kariéru. Jednou takovou obětí má údajně být prezidentský kandidát Pavel Fischer, který se (pouze) domnívá, že homosexuálové obchodují s dětmi, což by jim legislatvině umožnil institut stejnopohlavního manželství, potažmo v celé (tedy i heterosexuální) společnosti rozšířené surogátní mateřství.

Stejné postoje jako Fischer zastává také Ondřej Neff. K čemuž nezbývá než dodat, že tento text nemá ambice ničit lidem kariéru nebo cokoliv jiného. Podstatou tohoto sloupku je vyjádřit svůj odlišný pohled na celou problematiku. Pokud v tom někdo chce vidět nebo hledat něco jiného, je to jeho věc. Jak již bylo několikrát zmíněno, mlčením se dopouštíme spoluúčasti. A já už mlčet rozhodně nehodlám...

Anketa CNN Prima News aneb Budeme buzíky střílet?17. 10. 2022

Samozřejmě nepředpokládám, že by autor textu „Kasta nedotknutelných“ někdy četl můj sloupek, ale když už se jeho text dostal ke mně, třeba se to podaří i opačně. A proto si neodpustím malý vzkaz: Vážený pane Neffe, důvodem, který Vás vedl k sepsání naprosto nevhodného a zbytečného textu, ve kterém pláčete nad ztrátou věcnosti a morálky, byla smrt dvou lidí. Dvou lidí, kteří kvůli násilnému činu už nikdy nepřijdou domů. Dvou lidí, které někdo miloval, se kterými se jejich přátelé smáli i plakali. Bohužel je nyní smutným faktem, že s touto událostí vstupujeme do nového světa, kde takřka každého může potkat stejný osud...

Smrtí Matúše a Juraje v nás zemřela jakási jistota. Ztráta těchtou dvou mladých lidí je také ztrátou víry v dobro lidí. Kterou ve svém textu bezostyšně podkopáváte. Domnívám se, že by muž vaší pozice mohl cítit smysl pro určitou míru své vlastní odpovědnosti za to, co říkáte veřejně. Protože slova jsou skutečně velmi mocnou zbraní. Tak mocnou, že byla schopná na Slovensku zabíjet a u nás dala vzniknout prvnímu českému teroristovi, jehož k tomuto barbarskému činu dovedla (nepřekvapivě) nenávistná rétorika strachu hlásaná členy protestního hnutí SPD. 

Jsem přesvědčený o tom, že v těchto těžkých chvílích je nejen odvážné, ale také žádoucí natáhnout pomocnou ruku, vyjádřit podporu nebo alespoň tichou účast. Vy jste si ale do LGBTQ+ lidí dovolil kopnout ve chvílích, kdy cítí nejistotu, strach, napětí a zlost. Pokud to, co píšete, myslíte vážně, je mi to opravdu velmi líto a budu věřit, že Vás Vaše vykonstruované a ničím nepodložené obavy v brzké době opustí. 

Naše hlasy, hlasy LGBTQ+ lidí, zde budou slyšet nadále. Protože jak se i Vaším příspěvkem ukazuje, boj za rovnoprávnost zdaleka není u svého konce. 

Vše dobré. 

Zdroj: Albert Prokop

Populární
články

Speciální nápoj by pomohl i řidičům, kteří si dali pivo, ale potřebují zase rychle vystřízlivět
AKTUALITY

Přepískli jste to s alkoholem? Vědci vytvořili drink, který snižuje hladinu alkoholu v krvi. Za půl hodiny vystřízlivíte o 50 %

Autor: Martin Lyko
Ženský a mužský mozek? Mýtus!
TĚLO & MYSL

Nic jako „ženský“ a „mužský“ mozek neexistuje, není ani důvodem, „proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“, dokazuje výzkum

Autor: Mirka Dobešová
„Gay“ sice znamená „veselý“, ale tahle identita s sebou nese větši pravděpodobnost depresí a dalších duševních problémů
LIDÉ

Teplý, duhový a deprimovaný: Proč jsou deprese a další psychické poruchy u LGBT+ lidí tak časté

Autor: Martin Lyko
Muži prý psychickými potížemi trpí méně často než ženy - faktem ale je, že o nich spíš jen tolik nemluví
TĚLO & MYSL

Deprese a úzkosti na každém kroku: většina Čechů zažívá psychickou nepohodu, nejvíce mladí lidé a ženy. Proč muži své problémy zastírají?

Autor: Mirka Dobešová
Vánoce mají být hlavně symbolem radosti
TĚLO & MYSL

Máte problém vybrat vánoční dárek? Nebojte, je to jednodušší, než si myslíte!

Autor: Michal Černý
Nejlepší plastika je taková, která nevypadá jako plastika – tímto směrem se ubírá současný trend estetické medicíny
TĚLO & MYSL

VIDEO: Animace ukázala, jak špatně mohou dopadnout plastické operace. Co se může zvrtnout a proč někdo nepozná, že už má dost?

Autor: Martin Lyko
Díky papeži Františkovi se Vatikán více otevírá queer lidem
AKTUALITY

Papež poobědval s transgender ženami. „Cítíme se díky němu víc jako lidé,“ dala se slyšet jedna ze spolustolovnic

Autor: Martin Lyko
I dnes někteří žijí "dvojí život"
LIDÉ

„S partnerem žiju dva roky, že jsem gay, ale mí rodiče nevědí,“ shrnuje Václav. Netolerantní rodinu ale nemá, v čem je problém?

Autor: Mirka Dobešová
Povídky psal až do poloviny sedmdesátých let, kdy mu zemřel přítel na leukémii
KULTURA

Povídky psal až do poloviny sedmdesátých let, kdy mu zemřel přítel na leukémii. Nyní jeho dílo „Na konci světa“ objevil internet

Autor: Irena Piloušková
Pobyt v přírodě může být velmi obohacující
TĚLO & MYSL

Pravidlo 20-5-3 zajistí lepší psychickou pohodu, kondici i zdraví. Týká se minut, hodin a dnů, co po tuto dobu přesně dělat?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop