Diety a pohádkáři ze sociálních sítí: Proč lidé věří spíše influencerům než opravdovým odborníkům?
Rozhovor
Zdroj: Adobe Stock

Diety a pohádkáři ze sociálních sítí: Proč lidé věří spíše influencerům než opravdovým odborníkům?

Chcete zhubnout? Poradí vám influenceři ze sociálních sítí! Nabídnou připravený plán formou CTRL+C a CTRL+V, doporučí vám zázračné pilulky, hubnoucí koktejl nebo jakýkoli jiný zaručený trik. Případně přijdou s vlastním příběhem a přístupem. Svěříte jim svoje zdraví, nebo na to raději půjdete sofistikovaněji?
Eva Novotná Autor
13. 4. 2023

Věděli jste, že až 30 % lidí věří někomu, kdo jim opakovaně lhal? To je prostá realita nejen z internetu, ale bohužel taky z politiky. Ale o tom zase až jindy. Vraťme se k sociálním sítím: Dnes si život bez nich neumíme představit. Snad každý má alespoň jednu z mnoha aplikací nainstalovanou ve svém telefonu a denně na ní stráví několik desítek minut, ne-li hodin. Máme strach, že když je nebudeme sledovat, něco „hodnotného“ nám uteče. Sledujeme nejen svoje blízké, rodinu a kamarády, o kterých tak můžeme mít přehled – zvláště, když žijí třeba tisíce mil daleko. Sledujeme i své oblíbené osobnosti – ať už z řad herců, zpěváků, moderátorů či třeba sportovců a máme tak jedinečnou možnost nahlédnout do jejich soukromí, kam by nás – nebýt sociálních sítí – zřejmě nikdy nepustili. Sledujeme také odborníky, kteří se pokoušejí skrze sociální sítě pomáhat, radit a edukovat tak širokou veřejnost, jak jen to jde. Zkrátka i sociální sítě jsou dnes zdrojem informací.

No a pak jsou tu dnes tak oblíbení „influenceři, youtubeři a blogeři“, pro které jsou sociální sítě zdrojem obživy. Poskytují informace, pustí nás do svého soukromí a sdílejí s námi své zkušenosti. Někteří jsou vtipní, další zapálení pro svou věc, jiní prostřednictvím sociálních sítí komentují běžný život nebo třeba využívají tuto moderní platformu k pomoci a charitě. Možností je nespočet.

Komu vlastně věřit

Spousta lidí se na sociálních sítích dokáže velmi slušně uživit. Ale necháte si od influencera poradit opravdu s čímkoli? „Nechali byste si operovat koleno od influencera, který má 100.000+ sledujících, anebo byste raději zvolili atestovaného chirurga, který má 145 sledujících anebo ani nemá Instagram?“, ptá se Lukáš Roubík, odborník na výživu a zakladatel Institutu Moderní Výživy, a dále upřesňuje svou úvahu: „Říkáte si, že byste si samozřejmě nenechali operovat koleno od lidí bez odborné kvalifikace? Tak proč si od nich necháváte radit v jiných oblastech vašeho fyzického a duševního zdraví? Protože dobře vypadají? Anebo proto, že vám na sociálních sítích tvrdí, jak jsou šťastní a úspěšní?“ To, že někdo dobře vypadá, automaticky neznamená, že je sám zdravý a rozumí výživě a fungování lidského těla. Někteří influenceři a influencerky mají zkrátka dobrou genetiku, další užívají vagón dopingových látek a drog, jiní ve skutečnosti trpí poruchami příjmu potravy. Jejich pěkná postava není zárukou toho, že výživě rozumí a jsou schopní kvalifikovaně poradit.

Osobní příběh jako prostředek kvalifikace

Jistě, možná se jim osobně podařilo úspěšně zhubnout. Pak se rozhodli se svými příběhy svěřit sociálním sítím. A protože s takovými lidmi se snadno ztotožňuje, začalo je sledovat spoustu lidí. Díky tomu noví úspěšní influenceři začali sem tam sdílet nějaký ten tip, radu nebo recept. A sledující se nabalili. Na základě úspěšného startu si možná tito nadšení „dietologové“ udělali i nějaký ten výživový či seberozvojový kurz. A začali prostřednictvím sociálních sítí radit ostatním – ovšem za peníze. A zájemci se hrnou.

Na příkladu operace kolene si každý na první pohled uvědomí, že je něco špatně. Problém je ten, že nekvalifikované rady influencerů a influencerek v ohledech stravování a cvičení mohou vaše fyzické i psychické zdraví poškodit až se zpožděním a ne všichni jsou schopni za tento horizont dohlédnout.

<Path> Ikona LGBT+ komunity Taylor Swift: Kdysi vymazala homofobní rým ze své písničky. V novém hitu fanoušci hledají skryté významyZdroj: YouTube kanály Taylor Swift a almost do, taylorswift.fandom.com, songfacts.com, billboard.com, fopperlyrics.com, cheatsheet.com, out.com, slate.com, advocate.com

Realita sociální sítí

Velká část fitness influencerů a influencerek se v posledních letech předhání v tom, na jaké módní výživové vlně jede, a podle toho chrlí seznamy zakázaných potravin a omezení. A svým sledujícím tvrdí, že za jejich vyrýsované postavy s vysekanými břišáky a hlubokými výstřihy může například vyřazení pečiva a lepku, sacharidů, bílého cukru, bílé mouky, bílé rýže anebo masa, vajec a mléčných výrobků. Protože přece mléčné výrobky zahleňují, lepek vám zalepí střeva, z konzumace masa dostanete rakovinu, z vajec infarkt a ze sacharidů cukrovku. A když navíc vyřadíte sacharidy úplně, tak je přece úplně úžasný, že budete hubnout na bůčku a párcích. To je přece daleko zdravější než zákeřná bílá rýže, těstoviny nebo pečivo!“ shrnuje tu ironii Lukáš Roubík.

Navádění lidí k extrémům a restriktivním výživovým stylům na základě fotek vlastní formy je hloupé a nemá to žádnou výpovědní hodnotu o tom, že by následování takového jídelníčku (ať už ketodiety, veganství, půstů nebo dělené stravy apod.) bylo automaticky vhodné i pro vás,“ vysvětluje Lukáš. Vždyť přece každý člověk je jiný a každému bude na základě sofistikovaných odborných postupů a sestaveného výživového plánu fungovat něco jiného. Ani podle toho nejlepšího jídelníčku, za který jste utratili spoustu peněz a fungoval vám, nemusí zhubnout vaše prateta nebo kamarádka.

Tipy redakce

Kam vítr, tam plášť

Dejte si velký pozor na influencery, kteří ještě před pár lety každému bez rozdílu zakazovali lepek, pak sacharidy, pak chvíli tvrdili, že za obezitu může bílá rýže, a dnes doporučují každému bez rozdílu přerušované hladovění, půsty, anebo dokonce naopak nezřízené přejídání, protože tělo si přece řekne, co je pro něj nejlepší. Dejte si na všechny tyhle v uvozovkách odborníky velký pozor, protože vám budou doporučovat cokoliv a povezou se na jakékoliv módní vlně jen proto, aby si zvýšili/udrželi sledovanost a vydělali tím nějaké peníze,“ dodává Lukáš Roubík.

Na závěr

Ještě jedna taková drobnost k zamyšlení: Opravdu si myslíte, že ten, kdo vám bude na sociálních sítích radit s hubnutím, má bezchybnou postavu? Že si nepomohl nějakou chytrou aplikací nebo Photoshopem? Opravdu vám vaše zdraví stojí jen za pár drobných, za které své služby nabízí rádoby odborník ze sociálních sítí? Budete riskovat a svěříte své zdraví do rukou někomu, kdo dané problematice rozumí jen na základě vlastní zkušenosti či pofiderního kurzu? Ano, je to možná levnější i rychlejší způsob, ale je správný?
Zdroj: Bc. Ing. Lukáš Roubík, Institut Moderní Výživy, IG:@lukasroubik, institutmodernivyzivy.cz

Populární
články

Speciální nápoj by pomohl i řidičům, kteří si dali pivo, ale potřebují zase rychle vystřízlivět
AKTUALITY

Přepískli jste to s alkoholem? Vědci vytvořili drink, který snižuje hladinu alkoholu v krvi. Za půl hodiny vystřízlivíte o 50 %

Autor: Martin Lyko
Ženský a mužský mozek? Mýtus!
TĚLO & MYSL

Nic jako „ženský“ a „mužský“ mozek neexistuje, není ani důvodem, „proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“, dokazuje výzkum

Autor: Mirka Dobešová
Muži prý psychickými potížemi trpí méně často než ženy - faktem ale je, že o nich spíš jen tolik nemluví
TĚLO & MYSL

Deprese a úzkosti na každém kroku: většina Čechů zažívá psychickou nepohodu, nejvíce mladí lidé a ženy. Proč muži své problémy zastírají?

Autor: Mirka Dobešová
Vánoce mají být hlavně symbolem radosti
TĚLO & MYSL

Máte problém vybrat vánoční dárek? Nebojte, je to jednodušší, než si myslíte!

Autor: Michal Černý
„Gay“ sice znamená „veselý“, ale tahle identita s sebou nese větši pravděpodobnost depresí a dalších duševních problémů
LIDÉ

Teplý, duhový a deprimovaný: Proč jsou deprese a další psychické poruchy u LGBT+ lidí tak časté

Autor: Martin Lyko
Busta císaře Elagabala
AKTUALITY

Nebyl to muž, ale transgender žena, tvrdí o krutém římském císaři britské muzeum. O vládci Elagabalovi tak mluví v ženském rodě

Autor: Martin Lyko
Nejlepší plastika je taková, která nevypadá jako plastika – tímto směrem se ubírá současný trend estetické medicíny
TĚLO & MYSL

VIDEO: Animace ukázala, jak špatně mohou dopadnout plastické operace. Co se může zvrtnout a proč někdo nepozná, že už má dost?

Autor: Martin Lyko
I dnes někteří žijí "dvojí život"
LIDÉ

„S partnerem žiju dva roky, že jsem gay, ale mí rodiče nevědí,“ shrnuje Václav. Netolerantní rodinu ale nemá, v čem je problém?

Autor: Mirka Dobešová
Díky papeži Františkovi se Vatikán více otevírá queer lidem
AKTUALITY

Papež poobědval s transgender ženami. „Cítíme se díky němu víc jako lidé,“ dala se slyšet jedna ze spolustolovnic

Autor: Martin Lyko
Pobyt v přírodě může být velmi obohacující
TĚLO & MYSL

Pravidlo 20-5-3 zajistí lepší psychickou pohodu, kondici i zdraví. Týká se minut, hodin a dnů, co po tuto dobu přesně dělat?

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop