Plešatění narušuje mužskou identitu, pro gaye je dalším stigmatem. „Holá hlava je přiznáním, že jsem za zenitem,“ myslí si jeden z nich. Vážně?
Straight friendly
Zdroj: AdobeStock

Plešatění narušuje mužskou identitu, pro gaye je dalším stigmatem. „Holá hlava je přiznáním, že jsem za zenitem,“ myslí si jeden z nich. Vážně?

Různého ochlupení po celém těle se systematicky zbavujeme, někteří (či spíše některé) pak dělají prakticky vše pro to, aby jim chloupky nerostly, resp. rostly co nejméně. Ovšem pak je tu specifický typ „tělesného ochlupení“, tedy vlasy. A na jejich ztrátu jsme naopak velmi citliví. Všichni. Nejen ženy, ale i muži. Vlastně by se dalo říci, že na muže ztráta vlasů (která je u mužů mnohem častější než u žen vzhledem k tomu, že se jedná o problém hormonální) dopadá mnohem tvrději než na ženy. Co přesně tedy pro muže symbolizuje hustá kštice a jak prožívají, když o vlasy přicházejí?
Mirka Dobešová Mirka Dobešová Autor
11. 4. 2023

Nevyhnutelné plešatění

I když to mužskou část populace jistě nepotěší, čísla jsou poměrně neúprosná: přibližně 85 % mužské populace výrazné řídnutí vlasů pocítí již kolem padesátky. Některým mužům ale vlasy začnou padat již záhy po dosažení dospělosti. Bohužel, jedná se o proces, který v podstatě není možné zvrátit. Jedná se totiž o tzv. plešatění mužského typu, což je genetický rys a přirozený důsledek měnících se hladin hormonů. Látka DHT totiž rozkládá testosteron, což způsobuje zmenšování vlasových folikul – a ty tak časem ztrácejí schopnost produkovat nové vlasy. I když dnešní moderní medicína i v tomto případě nabízí určitá řešení (v podstatě jediným účinným je transplantace), většina mužů musí dát svým vlasům jednoduše sbohem a smířit se s pleší. Jenže ono to není vůbec snadné…

To, jak muži prožívají ztrátu vlasů, poměrně dlouho nikoho nezajímalo – resp. nikoho ani nenapadlo, že by se mohlo jednat o problém. V roce 2004 ale dvojice britských psychologů požádala redakce novin napříč celou zemí o to, aby zveřejnily výzvu pro čtenáře, kteří trpí vypadáváním vlasů, aby se podělili o to, jak ztráta vlasů ovlivňuje jejich každodenní život. „Díky čtenářům, kteří se ozvali, jsme následně zjistili, že ať už jde o náhlé vypadávání vlasů, nebo klasickou mužskou plešatost, následky jsou stejné,“ shrnula tak Sue Hale, jedna z iniciátorek výzkumu. Jaké že ty „následky“ jsou? Inu, nijak radostné.

Dle vyjádření výzkumníků se pak v podstatě většina mužů, kteří zažívají vypadávání vlasů, zároveň potýká s narušením vlastní identity. „Když se tito muži podívají do zrcadla, osoba, kterou vidí, je často někým, koho už nepoznávají. To může skutečně zanechat jejich sebeobraz velmi narušený či dramaticky změněný,“ vysvětlila také Hale. Výsledkem jsou tak úzkosti, deprese a také stud. Mimochodem, muži se stydí také hovořit o tom, co v souvislosti se ztrátou vlasů cítí.

Malý, plešatý, stárnoucí… a k tomu gay

„Když jsem dospíval, měl jsem husté, tmavé a kudrnaté vlasy. Byla to moje chlouba. Ale asi tak v pětadvaceti mi vlasy začaly padat. S hrůzou jsem ten proces sledoval a dnes u mě přesně platí, že do pravého i levého koutu by se mi vešla skříň. A to mi je 46. Už jen čekám, až mi vypadají i ty zbytky vlasů, co na hlavě mám. Radši vůbec nedomýšlím, jak pak budu vypadat, jsem totiž poměrně malý – a už to je u chlapa docela problém. Skutečně nevím, co budu dělat, až se ze mě stane malý plešoun,“ popisuje tak pro LUI Ondřej.

A jelikož Ondřej je také gay, všechny své tělesné nejistoty vycházející z malého vzrůstu a ztráty vlasů pociťuje ještě víc. „Mezi gayi se nedokonalosti nenosí. Není to o tom, že bych skoro v padesáti potřeboval vypadat jako nějaký model – to by ani s mým necelým metrem sedmdesát nešlo (smích) – ale opravdu vnímám ten tlak zevnitř komunity gayů na to, vypadat nějak šablonovitě. Já tak nevypadám, ani jsem tak nikdy nevypadal. Ale ty vlasy mě ještě tak nějak držely nad vodou. Ale plešatý, malý a stárnoucí gay? To jsou prostě vyhlídky…,“ shrnuje s tím, že skutečně vážně uvažuje právě o transplantaci. „Moc bych si to přál, už jsem zkoušel nalepovací vlasy, ale výsledek byl opravdu směšný. Transplantaci vidím jako jedinou možnost,“ uzavírá.

Zdroj: Giphy

Ondřejova slova pak potvrzuje i další gay, Tomáš. „Holá hlava může být za určitých okolností sexy, ale ty okolnosti jsou docela jasně dané – musíte být skutečně maskulinní a mít svaly. Pak vlastně s holou hlavou můžete získat na sex-appealu. Ovšem pokud jste spíš štíhlí a zženštilí, tak oholená hlava je prostě přiznání toho, že už jste za zenitem,“ tvrdí.  

A zase ten ideál…

Na internetu je dnes možné najít nespočet příběhů mužů, kteří ztrátou vlasů skutečně trpěli a trpí. A někteří opravdu vidí spásu právě v transplantaci (mimochodem, zájem o tento zákrok v posledních letech raketově roste). Nutno říci, že ti, kdo transplantaci podstoupí, si následně opravdu užívají nově nabyté sebevědomí – a některým tato změna může doslova i změnit život. Je tedy nepochybně skvělé, že zrovna na tento problém již existuje řešení. Je tu ale jedna poměrně palčivá otázka: proč vlastně muži trpí něčím, co je v jejich případě de facto normální a postihne naprostou většinu? Ano, je to opět bájným mužským ideálem – a tím, jak je dnes prezentována žádoucí mužnost. Ačkoliv existují i mužské sex symboly, jejichž hlava je naprosto holá, jedná se právě o ty svalnaté muže, nezřídka přímo akční hrdiny (Dwayne Johnson, Vin Diesel ad.). 

<Path> „Inge byla má životní láska, pro socialistickou společnost ale byla homosexualita nepřijatelná,“ rekapituluje svůj život Jana (76)Zdroj: Jana K., Iveta Nebesařová/Redakčně upraveno

Ovšem zatímco obecně ve společnosti stále panuje zakořeněná představa, že plešatí muži prostě ztrácejí na atraktivitě (a muži ztrácející vlasy se tak utápí ve svých smutcích a nejistotách), již řada výzkumů prokázala naprostý opak. Muži s holými hlavami působí na své okolí dominantně, sebejistě a přitažlivě. Bohužel, zatím to vědí jen výzkumníci. Bylo by ale skvělé, kdyby si to časem uvědomili i sami muži. A společně s hřebenem odložili i všechny obavy z plešatosti.

Zdroj: webmd.com, haircenterathelendale.com, theguardian.com, mirror.co.uk, ncbi.nlm.nih.gov, news.com.au

Populární
články

Speciální nápoj by pomohl i řidičům, kteří si dali pivo, ale potřebují zase rychle vystřízlivět
AKTUALITY

Přepískli jste to s alkoholem? Vědci vytvořili drink, který snižuje hladinu alkoholu v krvi. Za půl hodiny vystřízlivíte o 50 %

Autor: Martin Lyko
Ženský a mužský mozek? Mýtus!
TĚLO & MYSL

Nic jako „ženský“ a „mužský“ mozek neexistuje, není ani důvodem, „proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“, dokazuje výzkum

Autor: Mirka Dobešová
Muži prý psychickými potížemi trpí méně často než ženy - faktem ale je, že o nich spíš jen tolik nemluví
TĚLO & MYSL

Deprese a úzkosti na každém kroku: většina Čechů zažívá psychickou nepohodu, nejvíce mladí lidé a ženy. Proč muži své problémy zastírají?

Autor: Mirka Dobešová
Vánoce mají být hlavně symbolem radosti
TĚLO & MYSL

Máte problém vybrat vánoční dárek? Nebojte, je to jednodušší, než si myslíte!

Autor: Michal Černý
„Gay“ sice znamená „veselý“, ale tahle identita s sebou nese větši pravděpodobnost depresí a dalších duševních problémů
LIDÉ

Teplý, duhový a deprimovaný: Proč jsou deprese a další psychické poruchy u LGBT+ lidí tak časté

Autor: Martin Lyko
Busta císaře Elagabala
AKTUALITY

Nebyl to muž, ale transgender žena, tvrdí o krutém římském císaři britské muzeum. O vládci Elagabalovi tak mluví v ženském rodě

Autor: Martin Lyko
Nejlepší plastika je taková, která nevypadá jako plastika – tímto směrem se ubírá současný trend estetické medicíny
TĚLO & MYSL

VIDEO: Animace ukázala, jak špatně mohou dopadnout plastické operace. Co se může zvrtnout a proč někdo nepozná, že už má dost?

Autor: Martin Lyko
I dnes někteří žijí "dvojí život"
LIDÉ

„S partnerem žiju dva roky, že jsem gay, ale mí rodiče nevědí,“ shrnuje Václav. Netolerantní rodinu ale nemá, v čem je problém?

Autor: Mirka Dobešová
Pobyt v přírodě může být velmi obohacující
TĚLO & MYSL

Pravidlo 20-5-3 zajistí lepší psychickou pohodu, kondici i zdraví. Týká se minut, hodin a dnů, co po tuto dobu přesně dělat?

Autor: Mirka Dobešová
Díky papeži Františkovi se Vatikán více otevírá queer lidem
AKTUALITY

Papež poobědval s transgender ženami. „Cítíme se díky němu víc jako lidé,“ dala se slyšet jedna ze spolustolovnic

Autor: Martin Lyko

E-Shop