Co jsou „clean“ potraviny a jak funguje Clean eating? Odhalte na cestě za štíhlým a zdravým tělem záškodníky ve vašem jídelníčku
Straight friendly
Zdroj: Adobe Stock

Co jsou „clean“ potraviny a jak funguje Clean eating? Odhalte na cestě za štíhlým a zdravým tělem záškodníky ve vašem jídelníčku

Kalorie i živiny máte v malíčku, ale co když vám něco jiného dělá nepořádek ve výživě? Někdy totiž není potřeba sledovat kalorie ani gramy, ale spíše to, co jíte, a hlavně – jak je to kvalitní. Jídlo zásadně ovlivňuje zdraví i to, jak se cítíme. Proto bychom se měli zaměřit na potraviny a suroviny, které jsou tzv. clean.
Eva Novotná Autor
4. 5. 2023

V posledních letech se pohled na jídlo mnohokrát proměnil. Jeden rok je v kurzu přísné vyřazování některých potravin, podruhé zase organizace jídla během dne. Pohled na to, co jíme, a ještě víc na to, co bychom jíst měli, se neustále mění. S každým novým trendem přichází vzrušení a radost ze změny. A také příslib zázračné proměny.

Když budeme jíst to nebo ono, zhubneme, budeme lépe vypadat, zlepšíme náš zdravotní stav. Zdá se, že jídlo má obrovskou moc ovlivnit kvalitu našeho života. Vyzkoušeli jste zázračné potravinové doplňky, zaručeně fungující jídelníčky a možná jste i dosáhli kýženého efektu. Ovšem – na jak dlouho?

Co tedy doopravdy funguje?

Odpověď je vlastně snadná. Chce to najít ve stravování rovnováhu, inspirovat se jídelníčkem našich předků, tzn. myslet na lokálnost a sezónnost surovin, a vrátit do každodenního rozhodování zdravý selský rozum. Inuité i Masajové například konzumují téměř výhradě živočišné tuky, zatímco ve střední Evropě má tradici konzumace obilovin, luštěnin a omezené množství masa, a tím bychom se měli řídit.

Dobré, čisté, poctivé

Zatímco 80. a 90. léta byla posedlá hubnutím a po Sametové revoluci u nás nastal boom fastfoodových restaurací, kde si všichni chtěli všechno vychutnat do posledního sousta, dnes se zaměřujeme na celkové zdraví a také etické souvislosti konzumace jídla. Je třeba si uvědomit základní fakt: Za levné jídlo ve skutečnosti platíme mnohonásobně víc. Platíme totiž svým zdravím a poškozeným životním prostředím. Tuto souvislost pojmenovávají hnutí, která se snaží navrátit jídlu jeho hodnotu a šířit edukativní programy. Dobré, poctivé a čisté jídlo, to jsou tři navzájem propojené principy, které definuje hnutí Slow Food jako základ své filozofie. Dobré jídlo je čerstvé a chutné. Jeho konzumace je smyslovým prožitkem. Čisté jídlo je pěstované s ohledem k životnímu prostředí. Výroba potravinářských produktů nesmí poškozovat lidské zdraví a musí se obejít bez chemických náhražek. Poctivé jídlo vzniká za férových podmínek pro výrobce, kteří ho spotřebitelům poskytují za dostupnou cenu.

<Path> Je Coca-Cola vhodná pro vegetariány? Jak se to vezmeZdroj: insteading.com, joshuacuellar.net, peta.org,

Přirozené jídlo

Pokud se rozhodnete o svém jídle víc přemýšlet a třeba taky přidat více čistých potravin, začněte tím, že si budete poctivě zapisovat všechno, co sníte. Po týdnu se podívejte na svůj jídelníček a zkuste identifikovat hlavní problémy. V seznamu zaškrtněte jídla, která jsou vyrobená z procesovaných surovin, to znamená připravená z mražených polotovarů, uzenin, konzerv, vakuově balených potravin, ve kterých jsou použité stabilizátory nebo jiné chemické přípravky.

Podle mezinárodních vědeckých průzkumů je v procesovaných jídlech mnoho soli a látek, které jsou pro lidské tělo nepřirozené. Ty pak mohou narušovat hormonální rovnováhu v organismu a mohou být příčinou metabolických poruch, jako jsou obezita, cukrovka, problémy s plodností nebo s psychomotorickým vývojem u dětí. Když odhalíte hlavní záškodníky, začněte přemýšlet, jak byste je mohli nahradit kvalitními čistými surovinami, případně zvažte, zda je ke svému životu vůbec potřebujete. Ideálně postupujte pomalu a malými krůčky, jedině tak bude změna udržitelná.

Tipy redakce

Jak tedy jíst clean eating?

Zaměřte se na opravdové potraviny. Místo cukru použijete stévii nebo med od včelaře, místo bílého chleba raději celozrnný žitný chléb, těstoviny a rýži nahraďte bulgurem. Vyhněte se i potravinovým doplňkům, protože jsou umělé a váš organismus je při kvalitní stravě nebude potřebovat.

Na co se zaměřit:

Zelenina, a to včetně brambor

Ovoce – ideálně to lokální, tedy jablka, hrušky, bobulovité ovoce, peckoviny, ale nemusíte se vzdát ani melounu nebo banánů

Maso – ideálně od farmáře a nemusí ho být tolik

Jezte celozrnné výrobky – těstoviny, rýži, pečivo

Omezte přidaný cukr

Sledujte sodík

Upozornění: Jakoukoli dietu je vhodné konzultovat s odborníkem, který zváží váš zdravotní stav, potřeby a cíle.

Zdroj: eatingwell.com, cleaneatingmag.com, vitalia.cz, idnes.cz

Populární
články

Speciální nápoj by pomohl i řidičům, kteří si dali pivo, ale potřebují zase rychle vystřízlivět
AKTUALITY

Přepískli jste to s alkoholem? Vědci vytvořili drink, který snižuje hladinu alkoholu v krvi. Za půl hodiny vystřízlivíte o 50 %

Autor: Martin Lyko
Ženský a mužský mozek? Mýtus!
TĚLO & MYSL

Nic jako „ženský“ a „mužský“ mozek neexistuje, není ani důvodem, „proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách“, dokazuje výzkum

Autor: Mirka Dobešová
Muži prý psychickými potížemi trpí méně často než ženy - faktem ale je, že o nich spíš jen tolik nemluví
TĚLO & MYSL

Deprese a úzkosti na každém kroku: většina Čechů zažívá psychickou nepohodu, nejvíce mladí lidé a ženy. Proč muži své problémy zastírají?

Autor: Mirka Dobešová
Vánoce mají být hlavně symbolem radosti
TĚLO & MYSL

Máte problém vybrat vánoční dárek? Nebojte, je to jednodušší, než si myslíte!

Autor: Michal Černý
Busta císaře Elagabala
AKTUALITY

Nebyl to muž, ale transgender žena, tvrdí o krutém římském císaři britské muzeum. O vládci Elagabalovi tak mluví v ženském rodě

Autor: Martin Lyko
„Gay“ sice znamená „veselý“, ale tahle identita s sebou nese větši pravděpodobnost depresí a dalších duševních problémů
LIDÉ

Teplý, duhový a deprimovaný: Proč jsou deprese a další psychické poruchy u LGBT+ lidí tak časté

Autor: Martin Lyko
Nejlepší plastika je taková, která nevypadá jako plastika – tímto směrem se ubírá současný trend estetické medicíny
TĚLO & MYSL

VIDEO: Animace ukázala, jak špatně mohou dopadnout plastické operace. Co se může zvrtnout a proč někdo nepozná, že už má dost?

Autor: Martin Lyko
I dnes někteří žijí "dvojí život"
LIDÉ

„S partnerem žiju dva roky, že jsem gay, ale mí rodiče nevědí,“ shrnuje Václav. Netolerantní rodinu ale nemá, v čem je problém?

Autor: Mirka Dobešová
Pobyt v přírodě může být velmi obohacující
TĚLO & MYSL

Pravidlo 20-5-3 zajistí lepší psychickou pohodu, kondici i zdraví. Týká se minut, hodin a dnů, co po tuto dobu přesně dělat?

Autor: Mirka Dobešová
Díky papeži Františkovi se Vatikán více otevírá queer lidem
AKTUALITY

Papež poobědval s transgender ženami. „Cítíme se díky němu víc jako lidé,“ dala se slyšet jedna ze spolustolovnic

Autor: Martin Lyko

E-Shop