Jak se stát pravým mužem? Díky maskulinizaci čelisti pánové zmužní, ale nikdo je nepozná. Liam Payne a Zac Efron jsou toho důkazem
Možná jste v posledních dnech zachytili mediální smršť, která se strhla okolo jednoho z někdejších členů skupiny One Direction, Liama Paynea. Liam byl docela hezký chlap. Pravděpodobně ale došel k závěru, že jeho rysy jsou příliš jemné a nevýrazné. A tak se zčistajasna objevil na veřejnosti tak, že ho prakticky nikdo nepoznal. „Předtím nevypadal špatně, ale jeho obličej místo toho, aby byl jemný a trošku buclatý, vypadá teď přímo drsně, tak, jak to bývá třeba u modelů,“ popsala nový vzhed Paynea odbornice na plastickou chirurgii celebrit Pamela Weinberger. Dle jejích slov zpěvák pravděpodobně podstoupil stále populárnější zákrok, tedy odstranění tzv. bukálního tuku z tváří. Kromě toho se prý Payne nejspíš rozhodl pro výplň čelisti, výplň rtů, brady a také aplikaci botoxu. Krása! A jak že to bylo se Zacem Efronem?…
Zaca Efrona si nejspíš dnešní třicátníci/pětatřicátníci pamatují ze série hudebních komedií pro dospívající High School Musical. Od doby, kdy v nich Efron zářil, ovšem uplynula už řádka let. Zatímco většině jeho fanoušků jen přibyly nějaké ty vrásky, herec a zpěvák se podobně jako Liam Payne změnil k nepoznání (a podle některých připomíná voskový klon Davida Hasselhofa).
Sám herec tvrdí, že si doma, když uklouznul po ponožce, roztříštil čelist a musel podstoupit plastiku. Spodní čelist mu údajně doslova trčela ven. Pro magazín Men´s Health následně svou dramatickou vzhledovou proměnu objasnil tím, že musel pracovat na žvýkacích svalech a vnitřních tvářích a že trénoval i své čelisti, což je také příčina toho, proč se jeho obličej tak výrazně proměnil. „Mé žvýkací svaly prostě rostly a staly se opravdu velkými,“ shrnul. Ať už je pravda jakákoliv, i v případě Zaca platí: nová čelist = nový člověk. Ovšem posedlost po mužné čelisti rozhodně není jen libůstkou celebrit.
Ostře (o)řezaná čelist jako symbol maskulinity?
V prvé řadě: maskulinizace čelisti rozhodně není žádný náš výmysl, jedná se o regulérní zákrok, který nabízí mnohá zdravotnická zařízení. Americká Cleveland Clinic tak uvádí, že „operace maskulinizace obličeje vytváří hranatější tvář, která může být považována za mužnější. Dojde k přetvoření kostí a měkkých tkání tak, aby rysy obličeje byly více ostré.“ Jenže toto medicínské zařízení zákroky alespoň dále zasazuje do kontextu tranzice a uvádí, že se jedná o procedury vhodné právě pro trans lidi. Na tom v konečném důsledku nic špatného není. Problémem je, že v maskulinizaci svých čelistí se zhlédli i tzv. cismuži (rozumějte, prostě úplně „obyčejní“ muži, kteří se jako muži narodili a jako muži také žijí). Proč? Aby se přizpůsobili ideálům mužské krásy, aby si zvýšili sebevědomí apod.
„Obecně řečeno, ideálně atraktivní mužská tvář je ta, která je na první pohled maskulinní,“ tvrdí tak londýnský plastický chirurg dr. Max Malik. Dle jeho slov se tedy jedná o tvář s nízkým a relativně neklenutým obočím, silnými a na první pohled patrnými lícními kostmi, viditelnou čelistí a výraznou bradou. Právě to prý bylo za atraktivní považováno vždy s tím, že konvence určují, že mužská tvář by se směrem dolů měla také rozšiřovat. Jenže jak také Malik dodává, „sociální sítě a jejich vzestup tyto proporce umocnily. Mužské tváře jsou stále hranatější a hranatější. Je třeba říci, že vše má své meze!“
Tak trošku šílená maskulinita
Jenže tam, kde je poptávka, je i nabídka. Zatímco v minulosti bylo dosažení „maskulinní tváře“ skutečně nákladné (a také bolestivé), dnes řada klinik nabízí např. i balíčky „maskulinizačních výplní“ zahrnující injekce do čelisti, tváří a brady. Ač na tuto praxi lze již nahlížet s jistou dávkou obezřetnosti, ten pravý těžký kalibr je někde jinde – v komunitě mužů, kteří se sdružují v online světě na fórech, jež spojuje jediný termín: Looksmaxing.
Looksmaxing je součástí celé specifické internetové sféry, z níž toxická maskulinita doslova odkapává. Právě zde je možné naleznout nespočet diskusních vláken popisujících ideální mužskou strukturu obličeje. A v očích těchto mužů (kteří se často také pasují do rolí těch, jimž je ze strany žen konstantně ubližováno, a řadí se tak do kategorie tzv. incelů, tedy mužů žijících v nedobrovolném celibátu) jim změna tváře může doslova změnit život. Jenže se nejedná jen o nějaké ty injekce či výplně. Tito muži nemají problém nechat si kvůli vysněnému vzhledu klidně odborníky rozlámat i celou spodní čelist. Jen kvůli tomu, aby naplnili onen ideál maskulinní krásy (některé z jejich příběhů si můžete přečíst v rozsáhlé analýze o maskulinizaci tváří, a to zde).
Za mužstvím vpřed!
Ať už je člověk herec či zpěvák, který chce vypadat dobře, nebo tvrdí, že uklouznul po ponožce, transmuž či úplně běžný „muž z lidu“, propadnout obrazu ideálně atraktivního muže může kdokoliv v podstatě bez rozdílu. Prozatím sice neexistují žádná souhrnná data, která by ukázala, jaká demografická skupina podstupuje maskulinizaci tváře/čelisti nejčastěji, lze se ale setkat např. s tvrzením, že zejména gayové trpí stávajícími kritérii představy o ideální mužské kráse – a snaží se ji asi více než heterosexuálové také naplnit.
Nakonec je ale i to, kdo má o maskulinizaci svého vzhledu největší zájem, asi docela jedno. Protože kdyby nebylo neustále prosazované univerzální podoby atraktivity, jistě by nikoho jen tak nenapadlo, nechat si dobrovolně do tváře napíchat bůhvíco (v lepším případě) či si cíleně nechat čelist rovnou rozlámat (v horším případě)… aby vypadal mužně a nakonec ho nepoznala ani vlastní matka.