Denim lichotí každé postavě! Nevěříte? Možná si jen nevybíráte v souladu se svými přednostmi! Jaké džíny jsou pro vás ty pravé?
Straight friendly
Zdroj: C&A, se svolením

Denim lichotí každé postavě! Nevěříte? Možná si jen nevybíráte v souladu se svými přednostmi! Jaké džíny jsou pro vás ty pravé?

Denim je nestárnoucí klasikou, jejíž historie sahá až do devatenáctého století. Slušel už tolika generacím, že se stačí i jen zběžně podívat letem světem internetem a potvrdit si, že se do denimu obléká a oblékala i řada známých osobností. Proč? Denim jednoduše lichotí každé postavě. Pokud tomu nevěříte, zkuste dát šanci našemu článku a projít si možnosti, které jsme pro vás vypíchli. My v LUI totiž věříme, že není postava, pro kterou by se nenašlo „to pravé“.
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
21. 3. 2023

Uniforma vs. uniformita

Možná už jste někde v kuloárech zaslechli, že denim byl původně materiál pro pracovní oděvy. A je to pravda. Ještě na začátku dvacátého století se jednalo především o praktické pomocníky dělnických profesí, a to díky vysoké odolnosti. Jak to tak ovšem často bývá, právě „odspodu“ vyrůstají největší trendy, a tak se stejně jako třeba hudební scéna i móda inspirovala tím, co dělali (nosili) běžní lidé.

Je však nutno podotknout, že bychom neměli tuto bývalou pracovní uniformu vnímat „uniformně“. V současnosti existuje řada střihů, a dokonce není výjimkou ani příměs, díky které se materiál stal pružnějším a krásně vypasovaným, takže jednoduše: denim možná kdysi byl standardizovaným kusem oblečení, ale rozhodně nemusíte zapadat do škatulky dokonalého těla, abyste jej mohli nejen obléknout, ale i v něm přímo zářit. Pojďme si vyvrátit mýtus o tom, že džíny jsou jen pro některé typy postav.

Jak se džíny nosily v minulosti a jak se nosí teď?

poslední třetině devatenáctého století se pár podnikavých očí zahleděl na pracovní oděv z hrubé látky a voilà, ve dvacátých a třicátých letech dvacátého století už jej hrdě nosili nejen dělníci, ale i třeba kovbojové.

Netrvalo dlouho a padesátá léta rozhořela zatím neuhašený plamen obliby tohoto oblečení. Běžného člověka ohromovali v džínách slavní krasavci jako třeba James Dean nebo Marlon Brando a všeobecný pocit vzdoru, který denim symbolizoval, samozřejmě doprovázel i všem známou divokou dobu šedesátek: Květinové děti si oblíbily nejen kalhoty z džínoviny, ale i nápadité bundičky a další doplňky.

Sedmdesátá léta, která oslavovala sexy vzhled, se také nenechala zahanbit – podívejte se třeba na seriálové Charlieho andílky. Jistě vás nepřekvapí, že v řadě scén oblíbené krásky velmi dobře unosily právě džíny. Oproti padesátým letům se siluety tohoto oblečení zeštíhlily a obrovským trendem se staly i džínové sukně nebo vestičky.

Dvacet let před přelomem tisíciletí se stalo něco velkého – do světa módy vtrhnul jako uragán denim z dílen velkých designérů. Ti, kdo chtěli „nějak vypadat“, rozhodně měli ve skříni třeba (schválně) rozervané džíny, odřené kousky nebo takové, které se zužovaly u kotníků. Fantazii se v této době meze nekladly a vliv osmdesátých let je na novodobých kouscích dodnes zřejmý.

Kdo se necítil dobře v upnutých střizích, zajásal v devadesátých letech, kdy se všechno tak nějak… zvětšilo. Svět se doslechl o hiphopu a stejně jako rostla obliba tohoto stylu, rozkrok (hlavně pánských) kalhot padal níž. Kdo nechtěl mít kaťata u kolen, ten si užíval v „mom jeans“ střihu, který je až do pasu a nabízí spoustu pohodlného prostoru. Taky se objevilo více kapes a kdo měl denimovou soupravu od hlavy k patě, ten byl in!

<Path> Oblékněte se bezpohlavně. Nový módní trend dá všem pocit svobodyZdroj:

Na přelomu tisíciletí jsme se všichni snažili přiblížit Britney Spears nebo Christině Aquileře a oblékali jsme se do bokovek. A taky zvonáčů či obecně jakýchkoli džín s delšími nohavicemi – takzvaných „bootcut“, které měly potenciál opticky prodloužit nohy díky částečnému překryvu bot.

O deset let později jsme se začali soukat do skinny jeanů, a to díky tomu, že nějakou chytrou hlavu napadlo světu říct, že denim lze upravit tak, aby byl pružnější. Strečový materiál FLEX denim pomohl všem, kdo měli pocit, že je klasická džínovina bez elastické příměsi jakkoli omezuje.

A jak je to dnes? Dnes se řeší nejen to, co nám sedne, ale i to, co sedne přírodě, a tak třeba C&A v továrně FIT tvoří hned tři dámské a tři pánské střihy způsobem, který je udržitelný pro planetu. A jak takové kalhoty poznat? Jednoduše si pohlídejte na nášivce slova „FOREVER DENIM“!

Víte, co ještě je na dnešní době fajn? Nosí se tak nějak všechno! Móda včerejšků se vrací, zatímco svět záplatují i novinky. Záleží tak pouze na vkusu každého, co se mu líbí, co mu sedí a hlavně – v čem se dobře cítí. Protože dobře padnoucí džíny umí udělat se sebevědomím neuvěřitelné věci!

Střihy pro každou postavu

Pokud jste si poctivě pročetli stručnou historii výš, pak vás nepřekvapí, že je dnes k dostání mnoho variant střihů, podle kterých se dá moc dobře orientovat už při šacování stojanu v obchodě nebo probírání e-shopu. Pokud se zaměříme třeba na pánské kalhoty – džíny, pak v C&A lze vybírat hned ze šesti střihů:

REGULAR, což je jakýsi základní střih, ke kterému můžeme vztáhnout rozdíly s ostatními. Jedná se o rovný střih se standardní výškou a šířkou. Sluší postavám, které nejlépe spadají do jakéhosi průměru.

SLIM jsou ty džíny, které obepínají postavu, a především si u nich lze všimnout úzkých nohavic. Krásně padnou hlavně těm, kdo mají nožky jako laňka.

Tipy redakce

SKINNY jsou též úzkého střihu, ale na rozdíl od SLIM v sobě mají více elastické příměsi – jsou pružnější, ale tím pádem také upřímnější, když přijde na obtahování siluety. Máte rádi pohodlí a chcete se cítit sexy v obepnutých džínách? Pak je to střih pro vás!

TAPERED džíny jsou oproti SLIM a SKINNY volnější, ale jsou užší než REGULAR střih. Že je to matoucí a jak je poznat? TAPERED jsou jednoduše ty džíny, které se zužují hlavně od kolen níž. Pokud chcete nosit SLIM kalhoty, ale nesedí vám, protože možná máte trochu silnější stehna, pak zkuste zvážit TAPERED variantu!

STRAIGHT mají jednoduše řečeno rovný střih po celé délce. Kolem boků a pasu jsou oproti REGULAR střihu těsnější. Takže pokud máte úzké boky a silnější nohy, třeba je to střih pro vás!

RELAXED znamenají přesně to, jak to zní – jde o kalhoty, ve kterých je jednoduše hlavní pohodlí. Jsou tedy volnější. Sluší silnějším postavám a dodávají pocit komfortu i těm, kdo jsou štíhlejší a nemají rádi přiléhavé střihy.

<Path> Antické netradiční příběhy lásky: mezi gay válečníky, transgender císařem a otroky či Sokratem a jeho žákyZdroj: Advocate.com, Historytoday.com, Romaoptima.com, Outhistory.org, Walksinsiderome.com, Outalliance.org, Liverpool.ac.uk,The-philosophy.com, Worldhistory.org, Newyorker.com, Glreview.org, Science.jrank.org, Britannica.com, Xtramagazine.com, Wondersandmarvels.com

Že už máte lepší pocit z nadcházejícího nákupu nových džín? A bude ještě líp! Zapomenout zmínit bychom totiž neměli ani třeba různé délky nohavic nebo fakt, že svět denimu je ještě mnohem širší, pokud se podíváme i po bundičkách, košilích, taškách, kloboučkách a dalších doplňcích. Obecně je na místě ohromeně konstatovat: No teda! Je toho fakt hodně!

Ani oversize není problém!

Že džíny nenosíte, protože jste plus size postavy? V C&A najdete džíny různých střihů a délek nohavic i ve větších velikostech! Mýtus o tom, že džíny nejsou pro každého, je tak jednou pro vždy vyvrácen!

Zdroj: C&A, c-and-a.com, insider.com, harpersbazaar.com, byrdie.com, csfd.cz

Populární
články

E-Shop