PolitiQ: Slovenská poslankyně vyhozena ze sněmovny kvůli duhovým nálepkám aneb Pád na politické i morální dno
(Slovensko) Místopředseda slovenské sněmovny a zároveň předseda vládní strany SNS Andrej Danko vykázal opoziční poslankyni Progresivního Slovenska Lucii Plavákovou z jednacího sálu kvůli nálepkám s duhovými motivy na jejím notebooku. „Jsou tam duhy, LGBT+ témata, jsou tam nálepky, které propagují firmy,“ vyčítal jí Danko. Tento krok, odůvodněný porušením jednacího řádu zakazujícího propagaci LGBT+ témat, vyvolal odpor nejen mezi opozicí, ale i částí vládní strany Hlas - sociální demokracie, která námitku Plavákové proti vykázání podpořila. Poslanec SNS Rudolf Huliak navíc Plavákové vulgárně nadával, což vedlo k právním krokům, včetně podání podnětu k ústavnímu soudu a civilní žaloby na Huliaka za urážky.
Nastalá situace bohužel ještě zhoršila vztahy mezi SNS a opozicí a oprávněně vyvolává obavy z možného omezení demokratických práv a svobod (nejen) v parlamentu. Odborníci varují před krokem směrem k diktatuře, pokud budou nálepky na počítačích poslanců zcela zakázány. K čemuž to celé bohužel spěje. Slovensko se čím dál více přiklání ke spolupráci s Ruskem, takže co se týká práv LGBT lidí, vypadá to, že situace u našich sousedů bude čím dál horší. Morální i politický úpadek nejhrubšího kalibru v praxi. A já doufám, že tamní soudy to potvrdí.
(Rusko) Ruská Státní duma (dolní komora parlamentu) schválila v prvním čtení návrh zákona, který zakazuje adopce ruských dětí občany zemí umožňujících změnu pohlaví. Tento legislativní krok, podporovaný předsedou Státní dumy Vjačeslavem Volodinem, má podle vládních představ chránit tradiční hodnoty a zajistit bezpečnost adoptovaných dětí před potenciálně nebezpečnými podmínkami v zemích Severoatlantické aliance. Zákon navazuje na předchozí zákaz právní či lékařské změny pohlaví v Rusku a je součástí širšího úsilí o potlačení práv celé LGBTQ+ komunity.
Rusko snad ani nemá smysl komentovat, nikdo určitě nečeká, minimálně za vlády Putina, že by se v této zemi ohledně práv LGBT lidí, ale v podstatě všech občanů, cokoliv pozitivně změnilo. Hlavně ať mi nikdo neříká, že Rusko je mnohem svobodnější a bohatší země, než je třeba naše republika. Kdo si to myslí, nechť tam začne žít. Schválně, za jak dlouho se bude chtít vrátit.
(Velká Británie) Simon Blake, nový generální ředitel britské LGBTQ+ organizace Stonewall, zahájil svůj mandát setkáním s poslanci a ministry na konferenci Labour Party v Liverpoolu, kde diskutoval o tom, jak čelit anti-LGBTQ+ rétorice a nenávisti. Na panelu spolu s ministryní pro ženy a rovnoprávnost Anneliese Dodds a dalšími lidmi z LGBTQ+ sektoru zdůraznil potřebu odvahy a efektivní spolupráce pro dosažení rovnosti. Blake, který předtím vedl neziskovou organizaci Mental Health First Aid England, poukázal na dramatický nárůst nenávistných zločinů vůči lidem s odlišnou sexuální orientací a trans lidem v Anglii a Walesu. Vyjádřil svůj cíl obnovit vedoucí postavení Spojeného království v oblasti LGBT práv.
V záplavě negativních zpráv jsou obdobné momenty dost potěšující. Zejména v Británii, kde se v posledních 9 letech přístup k LGBTQ+ komunitě neustále zhoršuje v rovině právní, sociální i politické, jak ostatně vyšlo v průzkumu mezinárodního projektu ILGA-Europe Rainbow Map. Zatímco v roce 2015 byla Británie v žebříčku na prvním místě, letos skončila až na patnáctém. Aktivita Simona Blakea tedy přichází více než vhod.
(Francie) Nová francouzská vláda, v čele s premiérem Michelem Barnierem, se ujala vedení a lidé se oprávněně ptají, jaký to bude mít dopad na práva LGBTQ+ komunity ve Francii. Přestože většinu mandátů získala levicová aliance stran, premiérem byl jmenován pravicový politik, který je známý především tím, že vedl jednání s EU o tzv. „brexitu“. V minulosti Barnier hlasoval například proti registrovaným partnerstvím. Nicméně po svém jmenování Barnier veřejně prohlásil, že chce ponechat právo na asistovanou reprodukci, potrat a také chránit práva LGBT osob. Odborníci, jako například profesor Régis Schlagdenhauffen z Pařížské školy pokročilých studií ve společenských vědách, věří, že Barnier mohl „získat moudrost“ a nyní podporovat sociální pokrok a ochranu práv menšin.
Tento vývoj přináší naději, že Francie bude i přes silný vzestup pravicových stran po celé Evropě, tuto zemi nevyjímaje, i nadále chránit a rozvíjet práva LGBTQ+ komunity. Nezbývá než doufat, že svoje sliby vyplní a že skutečně „prozřel“.
(USA) Donald Trump oznámil, že v případě získání prezidentského úřadu podpoří „univerzální“ přístup k asistované reprodukci, což by mohlo umožnit pokrytí tohoto nákladného léčebného postupu i pro páry stejného pohlaví. Tento Trumpův slib vzbuzuje překvapení i mezi jeho vlastními poradci a republikánskými spojenci v Kongresu, někteří se dokonce staví proti. Avšak detaily, jak by tato iniciativa byla realizována, zatím nebyly specifikovány.
Jak to je s politickými sliby, to všichni moc dobře víme. A že by Trump najednou otočil a začal mírně sám od sebe podporovat aspoň nepřímo LGBTQ+ komunitu, to se mi zdá vážně až moc podezřelé. Spíš bych to viděl na poněkud marnou snahu nalákat ještě nerozhodnuté liberálnější voliče, kterým podpora LGBT lidí nijak zásadně nevadí a hodili by svůj hlas spíše Kamale Harris. Nic jiného, než pochybnou předvolební kampaň bych v tom tedy bohužel neviděl. Ale třeba ještě budeme překvapeni.
(Thajsko) Thajský král podepsal zákon o rovnosti manželství, čímž se Thajsko stalo první zemí jihovýchodní Asie, která uznává svazky stejnopohlavních párů. Zákon, který byl schválen Senátem v červnu a publikován v Královské gazetě, nabude účinnosti 22. ledna příštího roku. Aktivisté tento krok označili za historický úspěch a vrchol let kampaní za manželskou rovnost. Nový zákon používá genderově neutrální termíny a poskytuje stejnopohlavním párům práva na adopci a dědění. Aktivisté plánují masovou svatbu pro více než 1 000 LGBTQ+ párů, čímž zdůrazňují plné přijetí a rovnost v thajské společnosti. Premiérka Paetongtarn Shinawatra i bývalý premiér Srettha Thavisin vyjádřili podporu tomuto legislativnímu kroku jako významnému posunu směrem k rovnosti a lidské důstojnosti. S účinností tohoto zákona se Thajsko stane po Taiwanu a Nepálu teprve třetí asijskou zemí s podobným zákonem.
Jak říkám vždy u podobných událostí – jen houšť. Každá nová země s těmito zákony může přesvědčit zákonodárce dalších zemí ke stejnému kroku, protože se jako vždy ukáže, že „tradiční“ rodinu to nijak neohrožuje. Jen je škoda, že to nejde rychleji, protože stejnopohlavní manželství je zavedeno již v celé řadě zemí. Kde to vázne?