Čeští senátoři opět řeší omezení práv stejnopohlavních párů. Přijdou o pěstounství a umělé početí?
Nový návrh senátorů Jitky Chalánkové (ODS), Jiřího Oberfalzera (ODS), Patrika Kunčara (KDU-ČSL) a Daniely Kovářové (nezávislá) zahrnuje úplný zákaz adopce dětí stejnopohlavními páry a zavedení přísných trestů pro zdravotníky provádějící asistovanou reprodukci pro tyto páry.
Podle návrhu, který s ebude projednávat již tuto středu 10.7., by byla zakázána asistovaná reprodukce „za účelem osvojení budoucího dítěte“ a umělé oplodnění ženy, která je v partnerství s někým jiným než s mužem. Senátoři také navrhují zákaz svěření dítěte stejnopohlavnímu páru do společné pěstounské péče. Lékařům, kteří by tento zákon porušili, by hrozilo vězení až na 3 roky nebo úplný zákaz činnosti.
Lékařům, kteří by asistovanou reprodukci provedli s cílem, aby budoucí dítě bylo osvojeno, hrozí tresty od 2 do 10 let, a v případě členství v organizované skupině nebo opakovaného porušení až 18 let. Přijde vám to jako absurdní nápad? Nejste sami.
„Nechat si někde upéct děcko mi přijde trošku problematické. Je z mého pohledu za hranou etiky, aby se takto vyráběly děti. To je věc, o které by se mělo vážně debatovat,“ řekl iDNES.cz místopředseda Senátu za ODS Jiří Oberfalzer.
Poslankyně Barbora Urbanová (STAN) označila návrh za nesmyslný a diskriminační. Senátorka Adéla Šípová (Piráti) na nedávném jednání podvýboru pro rodinu navrhovala zamítnutí návrhu, ale byla přehlasována. Podle Šípové je návrh na stole již poněkolikáté a neodpovídá potřebám podpory rodin.
„Mimo zákazu osvojování dětí z umělého oplodnění zahrnuje i zavedení zcela nového trestného činu nedovoleného umělého oplodnění, který by mohl potrestat lékaře naprosto bezprecedentními tresty ve výši až 18 let odnětí svobody. Něco takového je zcela v rozporu s potřebou podpořit rodiny v tom, aby mohly mít děti,“ napsala Šípová deníku FORUM 24. Také dodala, že návrh vnímá jako zbytečný: „Mám dojem, že se jím někteří kolegové chtějí zviditelnit před letošní obhajobou senátního mandátu. Je to zcela marný středověký návrh, který by podle mého soudu nepodpořil ani ministr spravedlnosti.“
My vs. Evropa
Práva na adopci dětí stejnopohlavními páry se v Evropě výrazně liší. Například ve Španělsku a Nizozemsku mají stejnopohlavní páry plný přístup k adopci. V Německu a Švédsku je adopce také povolena. Naopak v zemích jako Polsko a Maďarsko jsou adopce dětí stejnopohlavními páry zakázány. V některých dalších státech, jako je Itálie a Řecko, existují omezené možnosti, například pouze pro adopci dítěte biologického partnera.
Nejnovější návrh senátorů tak představuje v porovnání s dalšími evropskými zeměmi krok zpět ve vývoji práv stejnopohlavních párů. Jak tuto situaci vnímáte vy? Myslíte si, že má novela šanci projít senátem?