Rozhýbe vlna hromadných coming outů konzervativní Polsko? Díky petici za registrované partnerství se každý den veřejně „outuje“ jedna gay dvojice
LGBT+
Zdroj: Adobe Stock

Rozhýbe vlna hromadných coming outů konzervativní Polsko? Díky petici za registrované partnerství se každý den veřejně „outuje“ jedna gay dvojice

Během politické kampaně před posledními volbami polský premiér Donald Tusk slíbil, že jeho vláda zavede registrované partnerství do 100 dnů od převzetí moci, což se stalo 11. prosince 2023. Aby přiměli vládu splnit svůj slib, populární polský aktivistický pár – Jakub a Dawid – začali na speciální webové stránce veřejně odpočítávat 100 dní. V rámci tohoto odpočtu se na stránce každý den objevoval coming out jednoho páru spolu s důvodem, proč je v Polsku potřeba registrované partnerství. Jenže ani po této lhůtě se nic nestalo, a tak odpočet spolu s coming outy pokračuje dál, přičemž toto „hnutí“ začíná nabývat na síle.
Michal Černý Autor
20. 5. 2024

Slib o zavedení registrovaného partnerství byl součástí širšího závazku k podpoře rovnosti a práv LGBTQ+ komunity v Polsku. Tuskova strana Platforma Obywatelska se snažila prezentovat jako progresivní síla bojující za práva menšin. Navzdory slibu premiéra Tuska se vládní koalice nedokázala shodnout na konkrétní legislativě. Opoziční strany a konzervativní členové vládní koalice vyjádřili silný nesouhlas s návrhem zákona, což vedlo k jeho zpoždění a nakonec k nesplnění slibu. Toto selhání vyvolalo v polské LGBTQ+ komunitě výraznou frustraci a rozhořčení.

Podle žebříčku ILGA Europe je Polsko nejhomofobnější zemí v EU. Báli jsme se, že nenajdeme dost párů na 100 dnů. Odezva komunity byla však tak velká, že jsme nyní na 160. páru a máme dobrovolníky na další dva roky odpočítávání. V Polsku nikdy nebyla tak rozsáhlá kampaň,“ říkají Jakub a Dawid, autoři kampaně

Polská LGBTQ+ komunita tímto způsobem nejen zviditelňuje potřebu právní ochrany a rovnosti, ale také vyvíjí tlak na vládu, aby splnila své sliby a zajistila rovná práva pro všechny občany. A jak vůbec tato petice zní?

 Petice k premiérovi Donaldu Tuskovi o splnění volebního slibu a schválení zákona o registrovaném partnerství

„Víte, že se na světě plánují komerční výlety na Měsíc, zatímco v Polsku se dva kluci nemohou společně daňově přiznávat? Dokážete si představit, že ve světě byla vytvořena umělá slinivka, zatímco v Polsku dvě ženy žijící ve víceletém vztahu nemohou získat informace o zdravotním stavu své partnerky v nemocnici?

Nám to také nejde do hlavy a je nejvyšší čas to změnit. V Polsku je nás, neheteronormativních osob, přibližně 2 miliony a každý z nás má svůj vlastní důvod, proč na tuto změnu čeká. Někteří chtějí mít konečně možnost mít společné jmění a společné daňové přiznání, jiní chtějí mít přístup k informacím o zdravotním stavu své partnerky nebo partnera, další čekají na možnost dědění po sobě ze zákona a někteří prostě chtějí mít možnost mít společné příjmení. Proč to nejde?

My to nechápeme, proč jsou takové právní úpravy dostupné pro některé páry a pro jiné ne? Láska je přece láska! ‚Zákon o registrovaných partnerstvích byl prioritou na prvních 100 dní po volbách,‘ prohlásil Donald Tusk v předvolební kampani. Tento požadavek byl také součástí oficiálního programu Občanské Koalice v dokumentu ‚100 konkrétních bodů na prvních 100 dní vlády‘. Tato webová stránka a akce vznikla proto, aby mobilizovala vládu k splnění volebního slibu. Bohužel uplynulo slíbených 100 dní a ani nebyl vypracován návrh zákona. Diskriminace v naší zemi musí skončit a právní uznání stejnopohlavních svazků státem je základem demokratického, rovného a otevřeného Polska. Registrované partnerství je minimem slušnosti vůči LGBTQ+ osobám.

<Path> Tři až pět let vězení za homosexualitu. Ghanské ministerstvo financí vyzvalo prezidenta, aby tento zákon nepodepsal!Zdroj: reuters.com

Nic nás nemobilizuje více než společný cíl. Potřeba změny je tak velká, že naše akce se již dnes stala největším masovým coming outem LGBTQ+ osob v historii země. Jak veřejné osoby, tak i ty, které se dosud na širším fóru nevyjadřovaly, nyní otevřeně a hrdě požadují práva pro sebe a celou LGBTQ+ komunitu. A to je teprve začátek, protože nás bude ještě více! Budeme odpočítávat až do úspěchu, až nás bude tolik, že náš hlas budou muset politici vyslyšet. Ukažme tedy, kolik lidí čeká na rovnost v naší zemi a jak důležitá a naléhavá tato otázka pro nás všechny je. To je malý krok pro politiky, ale velký pro celé LGBTQ+ prostředí. Tato samozřejmá řešení neodeberou nikomu žádná práva, ale umožní stejnopohlavním párům v Polsku konečně žít důstojně a bezpečně. Ukažme tedy společně s našimi spojenci společenskou podporu pro tento projekt.

Tipy redakce

Přeměňme těchto osm těžkých let ve skutečnou změnu k lepšímu! Jak říká Robert Biedroń: ‚Udělejme to, sakra!‘ A pak rovnost manželství, která nebude polovičatým řešením zaručujícím základní práva a bezpečnost, ale bude občanskou rovností. O to také budeme usilovat! Podepište petici za splnění volebního slibu premiéra Donalda Tuska a zavedení zákona o registrovaných partnerstvích. S pozdravem, Jakub a Dawid.

<Path> Nová výzva pro soutěžící i pro Česko: Svatba Pavla Berkyho v MasterChefovi byla krásná, avšak manželství s Matějem Pardusem uzavřít nemohliZdroj: TV Nova, Pavel Berky

Na této speciální webové stránce tak naleznete již 160 emotivních příběhů nejrůznějších polských párů, jakým je kupříkladu ten zatím poslední od Doroty a Sylwie:

Dne 24. srpna 2022 jsme měli svatbu na matričním úřadě ve Vídni. Pár jsme od 11. května 2002, takže nedávno jsme oslavili 22. výročí. Ztratili jsme už naději na normálnost v Polsku, a proto jsme se rozhodli pro svatbu v zahraničí. Jsme pro zavedení registrovaných partnerství v Polsku, protože... jsme stejní lidé jako ostatní páry žijící v Polsku a máme nárok na stejná práva a stejnou ochranu od státu, jakou mají ostatní páry. Především je to šance na normálnost, klidný a šťastný život pro všechny vyloučené. Sníme o společném příjmení.

Dnes je na stránce s peticí 160 příběhů, přičemž jejich zásoba vystačí na minimálně další dva roky
Foto: 100dninazwiazki / Se svolením

Na petici Jakuba a Dawida reagovala i některá polská média, například server Vibez, který informoval o zahájení kampaně a uvedl důvody, proč je pro LGBTQ+ komunitu v Polsku důležitá. A samozřejmě, i vy můžete tuto petici podepsat. 

Zdroj: thepinknews.com, vibez.pl, 100dninazwiazki.pl

Populární
články

Je-li čištění intenzivní, může pastu i nahradit
TĚLO & MYSL

Je zubní pasta pro zdraví chrupu nezbytná? Podle odborníků ne – a vznikla jen kvůli zisku výrobců. Zdravé zuby lze zajistit i jinak

Autor: Mirka Dobešová
Dokážete bez opory vstát?
TĚLO & MYSL

Zvednete se ze země bez pomoci rukou? Udržíte rovnováhu? Otestujte svou kondici a zjistěte, zda stárnete zdravě

Autor: Redakce
Vzhledem k tomu, že výstup na horu i pohyb v jejím okolí je je zakázán, moc fotek odtamtud neexistuje
CESTOVÁNÍ

Poznejte Gangkhar Puensum, nejvyšší nezdolanou horu na světě, na kterou již 30 let platí zákaz vstupu

Autor: Michal Černý
Sprcha ráno, nebo večer? To je otázka...
TĚLO & MYSL

Sprcha ráno, nebo večer? Odborníci bádali nad tím, co je správně. Jejich zjištění asi nikoho moc nepotěší

Autor: Mirka Dobešová
Emerald Kaia se vydá na první plavbu v dubnu 2026
LUXURY TRAVEL

Nahlédněte za oponu luxusního cestování. Jak probíhá plavba jednou z nejexkluzivnějších jachet současnosti?

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce
Krása Dolomit láká na idylickou glamsport dovolenou
LUXURY TRAVEL

Nový trend „glamsport“ láká na spojení aktivní dovolené s luxusem. Vyzkoušet jej můžete třeba s kolem v italských Dolomitech

Autor: Redakce
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Kariéra sexu a peněz vypadá možná lákavě, může být ale pěkně temná
HOT!

5 bývalých pornoherců se svěřilo, jak skutečně probíhá práce před kamerou

Autor: Martin Lyko
Nebinarita představuje výzvu jak pro jednotlivce, kteří se s ní identifikují, tak pro zdravotnický systém, který musí najít způsoby, jak jim poskytovat vhodnou péči.
AKTUALITY

„Na nebinaritu nevěřím a vlastně jí ani nerozumím,“ říká přední česká sexuoložka, která se specializuje na trans pacienty

Autor: Michal Černý

E-Shop