Vyrobili poslední auto s dieselovým motorem. Od roku 2030 chce švédská značka produkovat osobáky už jen na baterky
News
Zdroj: Adobe Stock

Vyrobili poslední auto s dieselovým motorem. Od roku 2030 chce švédská značka produkovat osobáky už jen na baterky

Z výrobních linek Volvo sjelo poslední osobní auto poháněné dieselovým motorem. Po 45 letech švédský výrobce končí s auty na naftu a za 6 let mají být všechny jeho osobní automobily už jen elektrické.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
5. 4. 2024

Posledním vyrobeným Volvem, které jezdí na naftu, byl model XC90, velké SUV s přeplňovaným řadovým dvoulitrovým čtyřválcem. Z výrobní linky sjelo minulé úterý. Místo do prodeje ale zamíří do Gothenburgu, kde sídlí museum World of Volvo. Stane se v něm exponátem a bude si ho moct prohlédnout každý zájemce o emise produkující spalovací motory, které se pro firmu brzy stanou minulostí. Volvo totiž od roku 2030 hodlá vyrábět osobní auta už jen elektrická.

Dieselových vozů vyrobila švédská automobilka od roku 1991 přes devět milionů. Celkový počet zhotovených nafťáků Volvo je ale mnohem větší, protože je firma začala vyrábět už dvanáct let předtím. Zmíněný rok je pouze datem, od kterého má dostupné záznamy. Mezi lety 2012 a 2016 tvořil diesel více než polovinu celosvětových prodejů Volvo.

Nyní je ale už závod ve švédském městě Torslanda předělán k produkci elektromobilů. „Abychom zůstali úspěšní, potřebujeme ziskový růst,“ uvedl před více než dvěma lety dnes už někdejší výkonný ředitel Volva Håkan Samuelsson. „Takže místo toho, abychom investovali do scvrkávajícího se byznysu, jsme se rozhodli investovat do budoucnosti – do elektřiny.“ Už v roce 2017 oznámil, že firma zastavuje vývoj nových dieselových aut a kompletně přejde na elektrické vozy. Rozhodnutí přitom padlo v době, kdy téměř polovina osobních aut prodaných v Evropě jezdila na naftu. Dnes je to ovšem už jen asi 12 %.

<Path> Latexové masky, samet i barevné kabelky. I takhle vypadaly nové trendy představené na pánském fashion weeku v MiláněZdroj:

Není auto jako auto

Beznaftová budoucnost Volva má ovšem jeden háček. Týká se pouze osobních automobilů. Volvo Trucks, jedna z divizí Volva, která vyrábí nákladní automobily, se na blízké upuštění od dieselu zatím nechystá.

Dříve nebo později přechod na elektřinu ale nákladní automobily nejspíš dostihne. Už od příštího roku se totiž v Evropské unii zpřísňují emisní nároky na nová osobní auta a užitkové vozy. Cílem je 15% snížení produkce CO2. Od roku 2030 pak má dojít ke snížení dokonce o 55 % u osobních a o 50 % u užitkových vozů v porovnání s východiskem v roce 2021.

Zdroj: electrek.co, interez.sk

Populární
články

E-Shop