Gayové budou moct darovat krev i bez celibátu. Změní se způsob jejího testování
Kdo chce dnes v Česku darovat krev, musí splnit několik podmínek. Z darování jsou na určitou dobu automaticky vyloučeni například lidé s čerstvým tetováním, po operaci, po kolonoskopii a taky muži, kteří měli sex s mužem. Z darování jsou tak v podstatě vyloučeni všichni gayové – pokud tedy nechtějí lhát v předtestovém dotazníku. To se má ale od letošního července s novými vyhláškami změnit.
„Ministr zdravotnictví prosadil úpravu vyhlášky o lidské krvi, která v oblasti testování odebrané krve zajišťuje s účinností od prvního července modernější způsob testování virových onemocnění. Spolu s tím otevřel debatu nad případnou úpravou dotazníku a doporučení Společnosti pro transfuzní lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně,“ uvedl pro Seznam Zprávy Ondřej Jakob, mluvčí ministerstva zdravotnictví.
Co nové vyšetření znamená, vysvětlil primář Oddělení hematologie a krevní transfuze ÚVN Praha Miloš Bohoněk. „Stanovuje přesnější vyšetření dárců na krví přenosné infekce metodami PCR. Po vyšetření krve budeme mít větší míru jistoty.“ Doposud se totiž používalo jen vyšetření sérologickými metodami, PCR ale hledá přímo virové DNA nebo RNA, což dokáže viry v krvi odhalit dříve a přesněji.
Riziko HIV se netýká jen gayů
Tím hlavním virem, který je z hlediska darování krve nejrizikovější, je HIV. Což je také důvod, proč současné požadavky na dárce vyžadují, aby půl roku neprovozovali sex mezi dvěma muži. Jenže riziko není spojeno jen s gayi. „Riziko ve smyslu HIV nákazy se už podle průzkumů vůbec netýká primárně homosexuálů, ale celé společnosti. Když už se někdo rozhodne darovat zdarma krev, nemáme ho diskriminovat,“ dala se slyšet poslankyně Martina Ochodnická (TOP 09).
Česko je jednou z mála zemí, která takto gaye vylučuje z dárcovství krve. A to i v době, kdy krevní banky bijí na poplach, že je krve pro transfuze málo. Před rokem podobnou podmínku (sexuální abstinenci na čtyři měsíce) zrušilo Německo. Ještě o rok dříve také Francie.
Jestli ale podmínka nakonec z dotazníků zmizí i u nás, není ještě jisté. Záleží to totiž na tom, jestli k úpravě dotazníků skutečně dojde. Vyhláška ministerstva o testování krve je jedna věc, přesvědčení lékařů rozhodujících o podobě pravidel je věc druhá. Přesná podoba nového dotazníku bude známá na přelomu dubna a května.