
Stovky Čechů neví, že jsou HIV pozitivní. Evropský týden testování chce situaci změnit a nabízí bezplatné testy i poradenství
HIV a žloutenka typu B a C, to jsou nemoci, na které se zaměřuje dnes začínající Evropský týden testování. Cílem této celoevropské akce je upozornit na důležitost včasného diagnostikování těchto chorob, protože čím dříve se u nich zahájí léčba, tím pro daného člověka lépe. Obě žloutenky lze vyléčit, HIV lze léčbou potlačit natolik, že pacient má kvalitu i délku života srovnatelnou s tou u lidí, kteří jsou HIV negativní.
Zatímco na žloutenku typu B existuje očkování, na „céčko“ ani HIV očkování není. Pokud si člověk sám nezajde na test, může se o infekci dozvědět až po několika letech, když teprve začne být poznat, co za tu dobu už napáchala v těle. HIV i žloutenka jsou nemoci, které se mohou přenášet krví a při nechráněném sexu, riziko nákazy tak existuje u většiny sexuálně aktivních lidí.
„Mnozí se mohou domnívat, že se jich testování na takové nemoci netýká, ale ruku na srdce. Víte jistě, že jste během života neměli ani jeden nechráněný sex? Víte jistě, že váš partner či partnerka měli čerstvý negativní test na pohlavně přenosné nemoci? Pokud ne, je lepší se ujistit,“ říká MUDr. Anna Kubátová, manažerka Národního programu HIV/AIDS v ČR.
Nechte se otestovat
Zajít si na test přitom není nic složitého. Můžete o to poprosit svého praktického lékaře, zajít si na venerologii (zdravotní obor zabývající se pohlavními nemocemi) nebo se stavit v některé z poraden, které najdete ve všech krajích ČR. Test není nic neobvyklého, dělá se z krve a výsledky se dozvíte do pár dní.
Během Evropské týdne testování na HIV a žloutenky, který dneškem (20. 11.) začíná a bude trvat až do 27. listopadu, mají navíc vybraná místa prodloužené ordinační hodiny a nabízí testování zdarma a anonymně. Stačí prostě přijít. Personál je profesionální a nikoho nesoudí a nikomu se nevysměje. Seznam testovacích míst zapojených do Evropského týdne testování najdete na tadyteď.cz.
Akce se letos koná už po desáté a zapojeny jsou do ní státní i nestátní organizace, zastřešující organizací je Státní zdravotní ústav.
Nene a nejen nemocné banány
„Nemocný banán pozná každý. HIV ale vidět není.“ Tak zní název kampaně, kterou při příležitosti Evropského týdne testování spustila společnost Gilead Sciences s.r.o. ve spolupráci s Českou společností AIDS pomoc. Pomocí atraktivního vizuálu, který vsází na dvojsmyslné smýšlení publika, upozorňuje na fakt, že některé infekce jsou vidět hned, HIV ale musíte otestovat, abyste měli jistotu, že ho nemáte.
Proto Gilead spolu s ČSAP pořádají také testovací den, který bude probíhat v pátek 24. 11. před pražským Hlavním nádražím od 8:00 do 20:00 a návštěvníci se zde budou moct nechat otestovat rychlotestem na HIV, žloutenku typu B a C a také syfilis, stejně jako dostat odborné poradenství.
Neméně zajímavou osvětovou kampaň těsně před ETT spustila také nezisková organizace Prague Pride. Jejím cílem je, aby lidé věděli, že efektivně léčený člověk s HIV nemůže virus předat dál. Kampaň k tomu využívá hlášku „nenajdeš, nepředáš“. Tato věta shrnuje fakt, že pokud má někdo v krvi díky lékům nedetekovatelnou virovou nálož HIV (tj. nejde ho v krvi najít), nemůže virus předat dál.
„Cílem bylo lidskou řečí a hezky česky předat celosvětově používaný anglický slogan undetectable = untransmittable, zkráceně U=U, který ale v češtině zní jako kostrbaté nedetekovatlný = nepřenositelný. S agenturou VMLY&R jsme našli hezké řešení, které tohle říká srozumitelně. Když to navíc zkrátíme do hashtagu #nene, odkazuje to na lidovou reakci na něco fasicujícího, čemu se lidi zdráhají uvěřit. Přitom je to pravda, že lidé žijící s HIV, kteří jsou s virem ‚na nule‘, ho nemůžou nikom předat ani během nechráněného sexu“ uvedl Marian Kramařík z Prague Pride.