Stovky Čechů neví, že jsou HIV pozitivní. Evropský týden testování chce situaci změnit a nabízí bezplatné testy i poradenství
News
Zdroj: Adobe Stock

Stovky Čechů neví, že jsou HIV pozitivní. Evropský týden testování chce situaci změnit a nabízí bezplatné testy i poradenství

HIV lze dobře léčit. Pacienti na účinné medikaci mají normální kvalitu života a nemohou virus přenést dál. Přesto je v ČR až 1000 lidí, kteří nevědí, že jsou HIV pozitivní. Nikdy si totiž nezašli na test a kromě zhoršujícího se vlastního zdraví riskují, že ohrozí i okolí. Zlepšit povědomí o důležitosti testování na HIV a na další nemoci si klade za cíl Evropský týden testování. V jeho rámci si můžete anonymně a zdarma zajít na test či dostat odborné rady na míru. Začíná dnes 20. 11. a trvá do 27. 11.
Martin Lyko Martin Lyko Autor
20. 11. 2023

HIV a žloutenka typu B a C, to jsou nemoci, na které se zaměřuje dnes začínající Evropský týden testování. Cílem této celoevropské akce je upozornit na důležitost včasného diagnostikování těchto chorob, protože čím dříve se u nich zahájí léčba, tím pro daného člověka lépe. Obě žloutenky lze vyléčit, HIV lze léčbou potlačit natolik, že pacient má kvalitu i délku života srovnatelnou s tou u lidí, kteří jsou HIV negativní.

Zatímco na žloutenku typu B existuje očkování, na „céčko“ ani HIV očkování není. Pokud si člověk sám nezajde na test, může se o infekci dozvědět až po několika letech, když teprve začne být poznat, co za tu dobu už napáchala v těle. HIV i žloutenka jsou nemoci, které se mohou přenášet krví a při nechráněném sexu, riziko nákazy tak existuje u většiny sexuálně aktivních lidí.

„Mnozí se mohou domnívat, že se jich testování na takové nemoci netýká, ale ruku na srdce. Víte jistě, že jste během života neměli ani jeden nechráněný sex? Víte jistě, že váš partner či partnerka měli čerstvý negativní test na pohlavně přenosné nemoci? Pokud ne, je lepší se ujistit,“ říká MUDr. Anna Kubátová, manažerka Národního programu HIV/AIDS v ČR.

Nechte se otestovat

Zajít si na test přitom není nic složitého. Můžete o to poprosit svého praktického lékaře, zajít si na venerologii (zdravotní obor zabývající se pohlavními nemocemi) nebo se stavit v některé z poraden, které najdete ve všech krajích ČR. Test není nic neobvyklého, dělá se z krve a výsledky se dozvíte do pár dní.

<Path> Letošní rok byl ve znamení největší osvětové kampaně na testování na HIV a setkání špičkových světových odborníků na léčbu HIV aneb Jak Česko bojuje s HIVZdroj: Jan Witek, Markéta Kuklová

Během Evropské týdne testování na HIV a žloutenky, který dneškem (20. 11.) začíná a bude trvat až do 27. listopadu, mají navíc vybraná místa prodloužené ordinační hodiny a nabízí testování zdarma a anonymně. Stačí prostě přijít. Personál je profesionální a nikoho nesoudí a nikomu se nevysměje. Seznam testovacích míst zapojených do Evropského týdne testování najdete na tadyteď.cz.

Akce se letos koná už po desáté a zapojeny jsou do ní státní i nestátní organizace, zastřešující organizací je Státní zdravotní ústav.

Nene a nejen nemocné banány

„Nemocný banán pozná každý. HIV ale vidět není.“ Tak zní název kampaně, kterou při příležitosti Evropského týdne testování spustila společnost Gilead Sciences s.r.o. ve spolupráci s Českou společností AIDS pomoc. Pomocí atraktivního vizuálu, který vsází na dvojsmyslné smýšlení publika, upozorňuje na fakt, že některé infekce jsou vidět hned, HIV ale musíte otestovat, abyste měli jistotu, že ho nemáte.

Tipy redakce

Proto Gilead spolu s ČSAP pořádají také testovací den, který bude probíhat v pátek 24. 11. před pražským Hlavním nádražím od 8:00 do 20:00 a návštěvníci se zde budou moct nechat otestovat rychlotestem na HIV, žloutenku typu B a C a také syfilis, stejně jako dostat odborné poradenství.

Neméně zajímavou osvětovou kampaň těsně před ETT spustila také nezisková organizace Prague Pride. Jejím cílem je, aby lidé věděli, že efektivně léčený člověk s HIV nemůže virus předat dál. Kampaň k tomu využívá hlášku „nenajdeš, nepředáš“. Tato věta shrnuje fakt, že pokud má někdo v krvi díky lékům nedetekovatelnou virovou nálož HIV (tj. nejde ho v krvi najít), nemůže virus předat dál.

„Cílem bylo lidskou řečí a hezky česky předat celosvětově používaný anglický slogan undetectable = untransmittable, zkráceně U=U, který ale v češtině zní jako kostrbaté nedetekovatlný = nepřenositelný. S agenturou VMLY&R jsme našli hezké řešení, které tohle říká srozumitelně. Když to navíc zkrátíme do hashtagu #nene, odkazuje to na lidovou reakci na něco fasicujícího, čemu se lidi zdráhají uvěřit. Přitom je to pravda, že lidé žijící s HIV, kteří jsou s virem ‚na nule‘, ho nemůžou nikom předat ani během nechráněného sexu“ uvedl Marian Kramařík z Prague Pride.

Zdroj: szu.cz, hiv-prevence.cz, instagram.com, tadyted.cz, Marian Kramařík

Populární
články

Sprcha ráno, nebo večer? To je otázka...
TĚLO & MYSL

Sprcha ráno, nebo večer? Odborníci bádali nad tím, co je správně. Jejich zjištění asi nikoho moc nepotěší

Autor: Mirka Dobešová
Nebinarita představuje výzvu jak pro jednotlivce, kteří se s ní identifikují, tak pro zdravotnický systém, který musí najít způsoby, jak jim poskytovat vhodnou péči.
AKTUALITY

„Na nebinaritu nevěřím a vlastně jí ani nerozumím,“ říká přední česká sexuoložka, která se specializuje na trans pacienty

Autor: Michal Černý
Vztahy s otcem nejsou po coming outu ideální
LIDÉ

„O tom, že jsem gay, mám podle mámy raději mlčet. Podle táty je moje orientace nepřirozená,“ popisuje mladík svůj coming out

Autor: Redakce
Trápí-li vás dlouhodobě neobvyklý zápach moči, rozhodně nic nepodceňujte a okamžitě zajděte k lékaři
TĚLO & MYSL

Neobvyklý zápach moči: Co může znamenat a proč byste jej neměli brát na lehkou váhu?

Autor: Redakce
Misionářská poloha není jen pro heteráky
HOT!

Jak mají gayové sex? Povědomí, které mají heteráci, je přinejlepším zkreslené. Kdo si dovádění mezi muži vyzkoušel, zná rozdíl

Autor: Martin Lyko
Součástí vzrušení může být i dominantní postavení muže, kderý kompliment „uděluje“
HOT!

„Miliony žen“ mají v posteli úchylku, o které většina mužů ani netuší. Provazy ani důtky k tomu přitom nejsou potřeba

Autor: Martin Lyko
Kariéra sexu a peněz vypadá možná lákavě, může být ale pěkně temná
HOT!

5 bývalých pornoherců se svěřilo, jak skutečně probíhá práce před kamerou

Autor: Martin Lyko
Mužská ruka může být netušeným zdrojem informací
TĚLO & MYSL

Velikost penisu opravdu souvisí s velikostí ruky. A nejen to, výzkumy ukazují, co vše ruka prozradí o mužské povaze a chování

Autor: Mirka Dobešová
Skořice může být v určitých případech skrytým pokladem, který má skoro každý po ruce
TĚLO & MYSL

Koření, které dokáže tlumit bolest mnohem účinněji než ibuprofen. Máme ho doma téměř všichni

Autor: Redakce
V rámci festivalu se představí i španělská primabalerína Cristina Aguilera
KULTURA

Co má společného Morava s iberoamerickou kulturou? Víc, než byste mysleli. Dokazuje to již 21. ročník festivalu Ibérica!

Autor: Redakce

E-Shop