Transgender mluvčí ukrajinské armády se ohradila proti americkému senátorovi: „Spekulace kolem mé osoby jsou zklamáním“
Když se letos v létě Sarah Ashton-Cirillo stala tiskovou mluvčí teritoriální obrany ukrajinských ozbrojených sil, vzbudilo to velký zájem veřejnosti. Nyní se musí 46letá Američanka a bývalá novinářka, která je nyní seržantkou a pracuje mimo jiné jako bojová zdravotnice, potýkat také s tím, že její působení na Ukrajině zpochybňují politici z její domoviny.
Vůči těmto pochybnostem, konkrétně na adresu senátora J. D. Vance z Ohia, se vyjádřila v krátkém videu, které zveřejnila v pondělí na svém profilu na X (sociální síť donedávna známá jako Twitter). „Kolem mé role v ukrajinských ozbrojených silách se v poslední době hodně diskutovalo,“ řekla na úvod asi čtyřminutového videa Ashton-Cirillo.
„Senátor Vance se nedávno zeptal ředitele americké národní informační služby (National Intelligence, pozn. red.), a státního tajemníka pro obranu, jestli nějakým způsobem pracuji pro americkou vládu,“ uvedla mluvčí situaci.
„Když to řeknu jednoduše, jsem Američanka, která slouží jako vojačka ukrajinské pěchoty a bojová zdravotnice, která byla z nulté linie povolána do mediálního týmu teritoriální obrany pro dvojí roli: jako mluvčí a a jako analytička ruských dezinformací. Spekulace kolem mé osoby jsou zklamáním.“
Svoboda pro všechny
Ashton-Cirillo dále naznačila, že její role v ukrajinské armádě nemá za cíl propagovat nebo zvýhodňovat nějakou skupinu obyvatel, ale že stejně jako Ukrajinci bojuje za svobodu všech. A že na otázky genderu jako něčeho, co rozvrací společnost, se zaměřuje ve své propagandě Rusko.
„Zatímco na Ukrajině bojujeme za celosvětovou svobodu a ideologii vítězství, příliš mnoho lidí v Moskvě a po světě je stále zaseknuto v zaměřování se na vyčerpané klišé genderového chaosu.“
„Ukrajina je národ, který přijímá individuální svobodu a udržuje svou oddanost Bohu. Svoboda, za kterou Ukrajina bojuje, není založená na vyhrazování privilegií jen pro někoho, ale na vytváření cesty prosperity a úspěchu. Staví na tvrdé práci a dodržování zákonů pro všechny. Ani já ani žádní jiní Ukrajinci nebojují za svobodu jen jedné skupiny, ale za svobodu pro všechny lidi.“
V jiných částech svého projevu Ashhton-Cirillo mimo jiné také poděkovala Američanům, kteří podporují ukrajinský lid, a řekla, že nebýt spolupráce demokratů a republikánů, tak bude válka na Ukrajině trvat mnohem déle.
Své vyjádření uzavřela s tím, že má jediný cíl. „Vrátit Ukrajinu do jejích právně uznaných hranic z roku 1991 co nejrychlejším a nejefektivnějším způsobem. Znamená to zachránit ukrajinské i ruské životy.“