
Cenzurovat informace o LGBT+ lidech je nepřípustné. Porušuje to svobodu projevu, rozhodl Evropský soud v případu spisovatelky, jejíž knihu zakázali
Pohádkovou knížku Jantarové srdce (Gintarinė širdis), kterou napsala otevřeně lesbická autorka Neringa Dangvydė Macatė, vydala v roce 2013 jedna z litevských univerzit, a to za přispění litevského ministerstva kultury. Knížka je určená pro děti od 9 do 10 let a kromě tradičních pohádkových příběhů otevírá také další témata. Například různou barvu pleti, postižení, rozvod rodičů nebo migraci. Ve dvou z pohádek vystupují také stejnopohlavní páry.
Po vydání knihy se litevské úřady rozhodly, že tyto pohádky mají na děti negativní vliv, a knížku zakázaly prodávat. Následně prodej opět povolily, ale pod podmínkou, že kniha musí být označená jako nebezpečná pro děti mladší 14 let. Autorka knihy se proti rozhodnutí začala soudit.
V pondělí Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku rozhodl, že zákazem knížky došlo „k porušení článku 10 (svoboda projevu) Evropské úmluvy o ochraně lidských práv“ a že takové zakročení „mělo za cíl omezit přístup dětí k informacím, které zobrazují stejnopohlavní vztahy jako ve své podstatě rovné s různopohlavními vztahy“.
„Soud především nechápe, čím jsou určité pasáže v knize – princezna a ševcova dcera, které po své svatbě spí jedna druhé v náručí – podle státních soudů a [litevské] vlády sexuálně explicitní. [Soud] také nebyl přesvědčen argumentem vlády, že kniha nadřazuje stejnopohlavní rodiny nad ostatní. Naopak, kniha vyzývá k respektu a přijetí všech členů společnosti v základním aspektu jejich života, konkrétně vedení partnerského vztahu.“
Pokusy o cenzuru pohádek v Česku
Podobné případy a snahy zakazovat pohádky, v nichž vystupují LGBT+ postavy, se dějí i v České republice. V kontextu aktuálního evropského rozsudku to na svém Twitteru připomněla Adéla Horáková, právnička iniciativy Jsme fér. „U nás si Aliance pro rodinu stěžovala na dětský pořad v České televizi, protože v něm byla duhová rodina.“
V reakci na tweet se pak k postřehu přidalo i přímo hnutí Jsme fér s ještě aktuálnějším případem a upozornilo také na pokrytecky rozporuplné chování některých členů Aliance pro rodinu. „Nezapomeňme také na snahu Aliance pro rodinu z roku 2021 cenzurovat pohádku Tři přání pro popelku kvůli polibku dvou mužů. Zřejmě proto je Jan Gregor z Aliance pro rodinu signatářem petice ‚Společnost pro obranu svobody projevu‘.“