„Demokracie v Rusku? Nikdy tam nebyla a ani nebude,“ říká ukrajinský malíř Alexandr Onishenko
Rozhovor
Zdroj: Facebook/se svolením Alexandr Onishenko
<Path>

„Demokracie v Rusku? Nikdy tam nebyla a ani nebude,“ říká ukrajinský malíř Alexandr Onishenko

Přestože malíř Alexandr Onishenko v Praze žije a tvoří už od roku 1991, jeho myšlenky se teď pochopitelně upínají výhradně k rodné Ukrajině. Podobně jako jeho krajané, i umělec, jehož doménou je nový impresionismus, se bojí o rodinu, která v jeho vlasti zůstala. A protože Onishenkovi příbuzní se z Ukrajiny stěhovat nemůžou, malíř se rozhodl pomáhat jiným.
Monika Bílková Monika Bílková Autor
21. 3. 2022

Už víc než 30 let působí malíř Alexandr Onishenko v Česku. Rodák z Černihivu, pro kterého je typické využití černého plátna namísto bílého, na svou rodnou zem nezapomněl. Onishenkovi Ukrajina není lhostejná. Tím spíš, že se orientuje v historickém kontextu a z vlastní zkušenosti moc dobře ví, jaký je život v Rusku. Jak se svými znalostmi na aktuální konflikt nahlíží a má podle něj Rusko ještě vůbec nějakou šanci na změnu k lepšímu, nebo už je všechno navždy ztraceno?

<Path> Propaganda sem, propaganda tam – jsou Češi ovládáni dezinformacemi, touhou po traktorech a čínským krtkem?Zdroj:

Někteří Ukrajinci pořád nemůžou uvěřit tomu, že k válce mezi jejich vlastí a Ruskem skutečně došlo. I nám, z pohledu laiků bez širších souvislostí, se zpočátku zdálo, že masivní invaze na Ukrajinu přišla jako blesk z čistého nebe. Alexandr Onishenko ale potvrzuje, že napětí mezi oběma zeměmi trvá už dlouho. Malíř ale zdůrazňuje, že nejde „jen“ o anexi Krymu. Ta je totiž důsledkem předchozích událostí, které všechno odstartovaly. V médiích je přitom chronologie celého problému trochu opomíjena. „Na přelomu let 2013 a 2014 probíhaly demonstrace známé jako Euromajdan,“ připomíná Onishenko.

Protesty, které byly často násilně potlačeny, vyjadřovaly nesouhlas s vládou prezidenta Viktora Janukovyče, který – v zajetí ruského vlivu – odmítl členství Ukrajiny v EU. Podle Onishenka jednoduše nebylo v povaze Ukrajinců nic nedělat, což je znát i v posledních dnech. „Lidi se dlouho báli, ale Euromajdan je takovou klasickou ukázkou toho, jak se všichni dokázali spojit dohromady a rozhodovat společně. Na demonstrace vyšli chytří, inteligentní lidé, které už nebavilo nadále zůstávat v takovém divném stavu, v jakém se tehdy společnost nacházela. Ukrajinci mají v krvi touhu chránit a potřebu za něco bojovat,“ přiblížil umělec.

Onishenko se také domnívá, že Rusko na rozdíl od Ukrajiny nemá šanci na lepší zítřky. „V Rusku demokracie fungovat nemohla, protože ani nikdy nedostalo tu šanci ji mít. I když oficiálně v Rusku nevolnictví skončilo v 19. století, nikdy nebylo cílem tamější vlády zajistit lidem šťastný a spokojený život. Když jsem se narodil já – to bylo v roce 1957 – tak se navenek zdálo, že v novém systému mají lidské životy větší cenu. Pravdou ale je, že spousta lidí vůbec neměla pasy,“ popsal malíř, který také několik let strávil pracovně na Sibiři. „Tam jsem se odstěhoval, když mi bylo 24 let, protože jsem tam dostal práci v Historickém muzeu, kde jsem se poprvé dozvěděl o tom, že na území SSSR žijí potomci tolika různých národů a etnik a že slovo Rus je vlastně ukradeno z názvu Kyjevská Rus,“ vylíčil Onishenko. 

Umělec poukázal také na to, že i když ruská propaganda říká něco jiného, v Rusku se všechno drží při starém. „Zatímco v Evropě se život neustále mění, na Sibiři všechno vypadá pořád stejně. Týká se to i vztahu Ruska a Číny. Vzpomínám si, že když jsem na začátku 60. let byl malý, tak všude byly vidět nápisy, které Číňany vítaly a oslavovaly a v SSSR panovala taková výrazná pročínská nálada,“ doplnil Onishenko. 

<Path> Gayové a ani motorkáři se v Rusku netěší zrovna velké popularitě. Své o tom vědí členové ruského gay motorkářského gangu, kteří se na motorkách zdobí duhovou vlajkouZdroj:

Pokud jde o současnou situaci, malíř se snaží pomáhat tak, jak je to v jeho silách možné. Ve svém bytě ubytovává několik uprchlíků včetně dětí. Na umění teď proto Onishenko nemá čas ani náladu. „Moje psychika je aktuálně tak zvláštně nastavená, že kdybych začal malovat, tak bych měl nutkání se okamžitě chopit červené barvy. Vnitřní neklid a agresi cítím mimo jiné i proto, že už několik dní nemám spojení s mou 94letou maminkou a bratrem, takže vůbec nevím, co se děje. A protože nemůžu pomáhat tam, tak pomáhám jiným,“ vysvětluje umělec s tím, že také jeho osobně se dotkla ruská propaganda.

„Můj rodný dům už zničili. V televizi jsem naladil ruský kanál, kde jsem viděl naše ulice, které vydávají za úplně jiné. Radši jsem to hned vypnul,“ přiblížil Onishenko a zároveň dodal, že zášť například vůči ruštině, kterou sám dost používá, nechová. „Nezáleží na tom, jakým jazykem kdo mluví, ale na tom, jak se kdo chová a co dělá,“ uzavřel malíř. 

Zdroj: Alexandr Onishenko

Populární
články

Ne každý podpatek musí úplně škodit
TĚLO & MYSL

Skutečně podpatky nohám i zádům jen škodí? Vědci nově doložili, že jeden typ podpatků zdraví prospívá. A nosit by je měli i muži

Autor: Mirka Dobešová
Plavání bez plavek je oblíbená kratochvíle, ovšem pobyt na sluníčku bez plavek není bez rizik
SUMMER VIBES

Chystáte se vyrazit opalovat „na ostro“? Nezapomeňte věnovat potřebnou péči vašemu nádobíčku, jedině tak se vyhnete velkému utrpení

Autor: Mirka Dobešová
Suvenýry si na dovolené raději kupte...
SUMMER VIBES

Bačkory, župan, fén či ručníky – co si lze při odjezdu z dovolené vzít z hotelového pokoje a co je už přes čáru?

Autor: Mirka Dobešová
Štěpán Ježek alias DJ Tokátko a Matyáš Sichrovský – duo, které se posledních několik měsíců snaží dát Radosti FX novou tvář
KULTURA

„Aby k nám lidi chodili jen proto, že jde o Radost, to je musíme zase naučit. Tentokrát chceme jít spíše komunitní cestou,“ shodují se majitel hudebního klubu Radost FX Matyáš Sichrovský a produkční Štěpán Ježek

Autor: Michal Černý
Letní měsíce údajně prospívají nejen celkovému vzhledu, ale i intimním partiím
TĚLO & MYSL

Teplé letní dny prý svědčí mužskému nádobíčku. Je „letní přirození“ jen toužebné přání, nebo realita?

Autor: Mirka Dobešová
Ikonické boty, které se pro mnohé staly životním stylem
STYL

Měsíc hrdosti je vždy bohatý na nové kolekce, ani výrobce ikonických tenisek letos nezahálel

Autor: Michal Černý
I lenoši mohou být výkonní, jen musí vědět, jak na to
TĚLO & MYSL

Pět snadných triků pro lenochy, jak zvýšit vlastní výkonnost. Odkládání úkolů „na potom“ už nebude mít šanci

Autor: Mirka Dobešová
„Pokud máte z něčeho strach, často je oprávněný, protože vás varuje intuice,“ myslí si pár
LIDÉ

Seznámení s partnerovým otcem nevyšlo. „Pokud máte z něčeho strach, často je oprávněný, protože vás varuje intuice,“ myslí si pár

Autor: Irena Piloušková
Příprava koktejlu Geranium
TRENDY

„Opičí bar“ v centru Prahy slibuje nejen skvělý gin, ale i koktejly, které osloví každého – včetně abstinentů a veganů

Autor: Mirka Dobešová
Batoh z řady Thule Subterra 2 je stylový a praktický
LUXURY TRAVEL

Nejlepší parťáci na cesty? Jeden je malý, skladný a má čtyři kolečka a druhý se vám „usadí“ na zádech, aniž byste si všimli

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop