Zavazadlo pro případ nouze: Jaké vybrat, jak jej zabalit a kam ho uložit, než nastane akutní potřeba evakuovat se z domova?
BLØG
Zdroj: iStock
<Path>

Zavazadlo pro případ nouze: Jaké vybrat, jak jej zabalit a kam ho uložit, než nastane akutní potřeba evakuovat se z domova?

Řadu lidí trápí světové dění nejen co do empatie se zasaženými jak pandemií, tak boji nebo živelnými katastrofami: Obávají se i o své zdraví a životy. Co kdyby se něco stalo? A něco na tom je: Není od věci připustit si, že nikdy nejsme stoprocentně v bezpečí. Něco se stát může a je jedno, jestli lidským přičiněním anebo rozhodnutím přírody. Možná se budete cítit líp, když budete vědět, že máte vše přichystáno na každou situaci – tedy, že stačí jen popadnout tašku a evakuovat se bez ohledu na to, co si na nás osud přichystal. Jak správně na to?
Irena Piloušková Irena Piloušková Autor
21. 3. 2022

Pokud se i vy nyní bojíte u obrazovek zaplněných špatnými zprávami, máme pro vás alespoň jednu dobrou: S vašimi emocemi je všechno v pořádku. Soucítit s utrpením druhých je ukázkou empatie a obavy o sebe a nejbližší také nejsou ničím zvláštním: Přeci jen, stát se může leccos. O tom se přesvědčili nejen Ukrajinci a celý svět, když se před dvěma lety doslechl o jakési nové nemoci, kterou způsobuje vir SARS-CoV-2, ale třeba i lidé na Moravě, kteří se jednoho dne podívali z okna a najednou jim tornádo sebralo v lepším případě jen střechu nad hlavou.

<Path> Chcete uléhat vedle Zelenského? Žádný problém! Které další bizarnosti se na internetu v souvislosti s válkou na Ukrajině objevily?Zdroj: Worldcrunch.com, Fastcompany.com, Theconversation.com, Theprint.in

Řada lidí nyní pociťuje potřebu něco udělat. Cokoli. NĚCO, co jim dodá lepšího pocitu, co je ujistí, že bez ohledu na situaci mají šanci. Jestliže patříte mezi ně, zkuste svou duši uklidnit správně zabaleným evakuačním zavazadlem, které vás i celou rodinu uchrání v nejsložitější situaci před akutní zoufalostí. Budete mít totiž s sebou vše, co vám pomůže přežít, pokud budete převezeni anebo nuceni sami utéct někam do bezpečí.

Jak vybrat zavazadlo

Zavazadlo pro případ nouze by mělo být samo o sobě lehké a pevné. Současně co do velikosti je nutno volit takové, do kterého se sice vše vejde, ale zároveň budete schopni jej nést, nejen zoufale táhnout a u toho se strhat. Vhodné je zvolit batoh, abyste měli volné ruce – v některých situacích možná bude potřeba slézt po žebříku, přidržovat se zábradlí, držet za ruce blízké nebo poponést domácího mazlíčka. Verzí je i kufr na kolečkách, pokud máte nějaká zdravotní omezení a potřebujete si ulevit. Nicméně ve ztížených podmínkách může být i takové zavazadlo spíš na obtíž.

Každý v domácnosti by měl mít zavazadlo své. Jedno velké pro celou rodinu je mnohem těžší unést – vezměte si, co váží jen samotná voda. Proto i pro děti, které už jsou zvyklé alespoň na školní brašnu, volte samostatný báglík.

Co si zabalit?

Napište si seznam a postupujte organizovaně, abyste na nic nezapomněli. Určitě si zabalte:

-        Vodu: Každý by měl mít s sebou zásobu vody alespoň na 24 hodin, nicméně doporučuje se raději víc. Voda je naprostou prioritou.

-        Jídlo: Vyberte jídlo, které je snadné konzumovat – bez přípravy. Ideální jsou třeba proteinové tyčinky nebo sušené ovoce. Jedná se o SOS zavazadlo, tedy přestože by zdravá strava měla být součástí rutiny, v tomto případě dbejte hlavně na praktičnost.

-        Rádio, vysílačky a svítilnu na baterie – samozřejmě včetně baterií uvnitř a náhradních vedle.

-        Píšťalku: Taková drobnost jako píšťalka vám hodně pomůže, pokud budete potřebovat zavolat pomoc ve zmateném prostředí, anebo se budete třeba hledat s blízkými v davu.

-        Masku kvůli prachu: Nikdy nevíte, co se může stát a řada nešťastných situací je doprovázena zhoršenými podmínkami pro dýchání.

-        Lepící pásku a folii (igelit): Tyto prostředky vám mohou pomoci s izolací v krytu, upevněním potřebného, anebo třeba akutně ochrání obvaz na ráně vůči promoknutí.

-        Vlhčené ubrousky a uzavíratelné sáčky pro účely vlastní hygieny. Cokoli, co se nemá ušpinit, bude uzavřeno v sáčku a vlhčené ubrousky si poradí s nejhoršími nečistotami.

-        Klíč nebo kleště: Je dobré s sebou mít alespoň něco málo z nářadí. Nikdy nevíte, kde se ocitnete. Alespoň kapesní sada se vždycky hodí.

-        Otvírák na konzervy, lahve atd.

-        Papírovou mapu: Možná se to v dnešní době zdá jako přežitek, ale mít s sebou mapu, která není závislá na nabití telefonu, je v krizi k nezaplacení.

-        Nabíječku. A není od věci zvážit i náhradní baterii do mobilu.

-        Mýdlo, desinfekci, papírové ubrousky, další základní hygienické potřeby a základní lékárničku pro případ zranění. Ženy by měly myslet i na potřeby spojené s periodou.

-        Předepsanou medikaci a volně prodejné léky například proti průjmu, bolestem nebo alergiím.

-        Brýle nebo čočky, potřebují-li je vaše oči.

-        Jídlo a vodu pro vašeho domácího mazlíčka.

-        Nějaké peníze ve fyzické podobě, nejen kartu.

-        Důležité kontakty (telefonní čísla) a dokumenty (jejich kopie) – pojištění, spojení s vaší bankou, pas, rodný list, občanský průkaz, řidičský průkaz, očkovací průkaz zvířete…

-        Spacák nebo alespoň deku.

-        Pevnou obuv a alespoň jedno převlečení – sázejte na praktičnost a pohodlí!

-        Příbor (alespoň plastový), tužku, papír.

<Path> Rouška jako nový kondom a namísto líbání raději orální sex – to jsou pravidla pro bezpečné letní románky v době coviduZdroj:

Kam zavazadlo umístit

Vyberte místo ideálně poblíž východu, které je dobře dosažitelné. Zavazadlo nikam nezamykejte a neukládejte klíč do druhé části bytu. Určitě ho neschovávejte ani do polic vysoko nad hlavou, kam v rychlosti nedosáhnete. Vhodná není ani přílišná vlhkost nebo výkyvy teplot. Nenechávejte svou SOS tašku ve vlhkém sklepení ani na samotném prahu na dlaždicích, kam na něj v létě popraží sluníčko a v zimě promrzne. Dobrá volba je naopak třeba velká skříň v chodbě.

Průběžná údržba

Zavazadlo kontrolujte alespoň každý půlrok. Nejsou léky po záruce? Jídlo prošlé? Obaly porušené? Máte k dispozici všechny potřebné aktualizované dokumenty? Prohledejte nejen obsah, ale i možnost, jestli se něco nestalo se zavazadlem jako takovým: Náhoda je blbec a nikdy nevíte, jestli vám do batohu pes neprokousl díru nebo zda nevhodné prostředí neudělalo své a materiál třeba neplesniví.

Zdroj: ready.gov, thespruce.com, redcross.org, idnes.cz, verywellmind.com, szu.cz, YouTube kanál Záchranný kruh, spyobchod.cz

Populární
články

MUDr. Marek Dvořák
TĚLO & MYSL

Lékař Marek Dvořák: „Testosteronová terapie zlepší sexuální drive a zajistí, aby se muž v každém věku cítil skvěle

Autor: Redakce
Anální hrátky ocení i heteroxesuální muži
HOT!

Návod pro heteráky: Jak se připravit na anální hrátky. Je to jednodušší, než si myslíte, ale chce to myslet dopředu

Autor: Martin Lyko
Oranžová ve spojení s nikotinovým sáčkem může znamenat radost na první pohled
TĚLO & MYSL

Sníte o společnosti bez tabáku a kouření? I díky Švédům se to může podařit!

Autor: Michal Černý
Kde se pivo vaří, tam se dobře daří
Travel Trends 2023

Pivovar Rožmberk: Výlet pro milovníky skvělého jídla, luxusního piva a panenské přírody

Autor: Redakce
Elegán za každých podmínek
CESTOVÁNÍ

Budiž motor! Aneb jaké to je být králem automobilového průmyslu už více než 100 let

Autor: Michal Černý
O životě pod zemí svědčí jen hromady vykutané hlíny...
CESTOVÁNÍ

Klima se mění, nahlédněte do australského podzemního města budoucnosti, kam lidé unikají před horkem

Autor: Mirka Dobešová
Zatímco heterosexualita je samozřejmá, uvědomění si odlišnosti může trvat
LIDÉ

Sexuální orientace (ne)padá z nebe: Jak si gayové a lesby uvědomují, že s jejich sexualitou to bude „jinak“ než v případě většiny?

Autor: Mirka Dobešová
Všechno to začalo silným příběhem dědečkových houslí. Dnes je Ondřej Vlček na pódiu jako doma
LIDÉ

Všechno to začalo silným příběhem dědečkových houslí. Dnes je Ondřej Vlček na pódiu jako doma

Autor: Irena Piloušková
Ve starověkém Egyptě bylo líčení samozřejmostí
LIDÉ

Jak naši předci ovlivnili stávající rituály krásy? Od egyptských antibakteriálních linek na oči až po římskou posedlost ochlupením

Autor: Mirka Dobešová
Martina Zimmermann u Škoda Enyaq Coupé Respectline
LIDÉ

Žena v automobilovém průmyslu? „Nemusíte být tvrdší, nebo se chovat jako muž, ženské hodnoty jsou přínos,“ říká odborná koordinátorka diverzity ve spol. Škoda Auto

Autor: Mirka Dobešová

E-Shop