„Bombardované jsou i zvířecí útulky. Válečnými hrdiny jsou také pečovatelé,“ říkají Češi, kteří se spojili na pomoc ukrajinským zvířatům

Solidarita Čechů s Ukrajinou nezná mezí. Nepomáhá se ale jenom lidem – nově vzniklá aliance Pomoc zvířatům UA, která spojuje různé organizace z celého Česka i jednotlivce, si klade za cíl ochránit také ukrajinská zvířata. Ani je totiž hrůzy války neminou.

Důkazem toho, že se Vladimir Putin nezastaví před ničím, je mimo jiné bombardování takřka všeho, co jeho armádě přijde pod ruku. Kromě lidských obětí si tohle kruté a agresivní počínání ale vyžádalo i mnoho zvířecích životů. To nenechalo chladnými Čechy, kteří stojí za vznikem aliance Pomoc zvířatům UA.

Ani holka, ani kluk. Rodičů, kteří dávají dětem možnost, aby si pohlaví samy vybraly, stále přibývá23. 11. 2022

Impulsem k založení tohoto spolku, který zastřešuje jak spoustu etablovaných organizací, tak jednotlivců, byl fakt, že stát pomoc útulkům a zvířatům obecně nikterak nepodporuje. S lidmi v zasažených ukrajinských oblastech přitom trpí právě zvířata. „Útulky jsou bombardované, mnoho zvířat zemřelo v plamenech. Lidé, kteří z měst prchají v panice, je také zanechávají v domovech. Ostatní zvířata zase zmateně běhají po ulicích. Jsou vyplašená, často zraněná a v útulcích mají hlad,“ popsala Markéta Pavleje, food blogerka a milovnice zvířat, která stojí v čele neziskové organizace Kitchenette for Animals a iniciovala i vznik Pomoc zvířatům UA.

Česká aliance je v přímém kontaktu s ukrajinskými útulky, a to například z oblastí Kyjeva, Charkova, Dněpropetrovsku, Poltavy nebo Oděsy. Ve spojení ale Češi zůstávají i s jednotlivci. „Ničím neomluvitelná válka poznamená nejen osudy lidí, ale i zvířat. Jen někteří s sebou vzali své mazlíčky. První fází naší pomoci je proto dostat krmivo k útulkům, které se starají nejen o svá zvířata, ale i stovky dalších v ulicích. S partnerskými projekty pomáháme také s azylem a péčí o zvířata po příjezdu do ČR,“ vysvětlil Petr Sokolík z Běhejme a pomáhejme útulkům. 

Češi, kteří se v alianci spojili, se přitom donedávna vůbec neznali. Teď už ale fungují jako sehraný tým. „Uvnitř aliance mezi námi došlo k neuvěřitelně silnému spojení. Dnes už dokážeme zachraňovat stovky zvířat v maximálním nasazení téměř 24 hodin denně. Máme sklad, přes který od nás proudí pomoc k lidem a zvířátkům přímo do války. Myslím, že pro každého z nás to budou jedny z nejsilnějších okamžiků našich životů.“, říká Šárka Syrová, majitelka super-granule.cz. 

Tým stmelují hlavně silné příběhy, o kterých se Češi dozvídají každý den. „Příběhy zvířat, i lidí, kteří se o zvířata starají v tak šílených a často nebezpečných situacích, jsou pro nás největší motivací pro to, co děláme. Denně k nám proudí žádosti o pomoc, videa a fotky zraněných a vyděšených zvířat. Děláme, co můžeme, a moc si vážíme místních statečných lidí, kteří se zvířaty cítí,“ potvrzuje Linda Maruščáková z Vegan Fighter. Ta zároveň dodává, že dobrovolníci na Ukrajině ve snaze pomoct zvířatům bez nadsázky riskují svoje vlastní životy. „Organizovali jsme třeba převoz pomoci do oblastí kolem Charkova, kam se zatím nešlo dostat. Tamní tým koordinoval pomoc i přes zákaz vycházení. Bez nich bychom nikdy nepomohli tolika zvířatům. V dalších místech lidé během organizace pomoci musí zabíhat do krytů, žádají nás o vesty, které jim v případě střílení zajistí bezpečí. Situace je opravdu vážná,“ doplnila Maruščáková. 

Nejnáročnější je pro všechny zapojené to, že všechno může být úplně jinak během pouhých několika málo minut. To je výzvou hlavně pro koordinaci. Své o tom ví její vedoucí Yuliya Hayderova. „Na Ukrajině se doprava mění z hodiny na hodinu, a pro mě je velmi důležité vědět, že i když zavolám v 11 večer na skupinový chat, tak všichni členové týmu reagují. Taktéž funguje náš tým na ukrajinské straně. Proto nám vše funguje,“ uvedla Yauderova.

Jste krásnější, než si myslíte! Nevěříte? Zkuste se na sebe podívat s odstupem a uvědomit si, jak funguje sebekritika. Jak na to?1. 10. 2022

Kromě materiální pomoci se lidé začínají zajímat i o adopci ukrajinských zvířat. Všichni členové aliance Pomoc zvířatům UA se ale shodují na tom, že by se nemělo zapomínat ani na zvířata, která v českých útulcích na svoje majitele pořád čekají. Varují také před unáhlenými rozhodnutími, která by zvířatům mohla ve výsledku spíš uškodit. „Zvířata z Ukrajiny mohou být vystrašená a musí zůstávat v karanténě. Proto zatím doporučujeme všem, kteří si chtějí adoptovat zvířata z Ukrajiny, adopci českých a slovenských pejsků a kočiček, jejichž místa potřebujeme pro zvířata z Ukrajiny. Pejskové budou skvělým kamarádem, a to ať pochází z Čech nebo Ukrajiny,“ uzavřel Petr Sokolík.

Zdroj: Redakce/Pomáháme zvířatům UA: Kitchenette for Animals, Yuliya Hayderova, Šárka Syrová / super-granule.cz, Vegan Fighter/ Veggie Náplavka, Nadační fond Psí naděje, projekt Běhejme a pomáhejme útulkům