„Patřím mezi ty, kdo v Evropě chtějí obnovit důvěru v ruský lid,“ říká Rus, který s ukrajinskou partnerkou unikl do Maďarska

Jejich příběh jako by vypadl možná rovnou z filmového plátna. Čerstvě zamilovaní Rus Mikhail Liublin a Ukrajinka Valeriia Nikolaieva spolu začali chodit krátce před vypuknutím války. Ruská invaze na Ukrajinu se ale stala katalyzátorem jejich vztahu a mladá dvojice musela jednat rychle. I přesto, že se Liublin a Nikolaieva znají teprve pár týdnů, hrůzám války se milenci rozhodli uniknout společně. A nejsou sami - lásku už před časem našli i Ukrajinec Vasyl Kucherka a Ruska Tatiana Zavyalova.

V posledních dnech se zdá, že neexistují víc znesvářené národy než Rusové a Ukrajinci. Vztah 31letého Rusa, softwarového inženýra Mikhaila Liublina a jeho 25leté přítelkyně, kterou je ukrajinská právnička Valeriia Nikolaieva, ovšem dokazuje, že láska nepřenáší jenom hory, ale i válku. A taky že je opravdu silnější než nenávist.

Český motorkář po těžké nehodě v Íránu: motorka na odpis, rentgen přes kalhoty, zbraně na hranicích, ale i štěstí na hodné lidi27. 9. 2022

Za normálních okolností by se smíšený pár navzájem mohl oťukávat mnohem déle. Tenhle luxus si ale rusko-ukrajinská dvojice bohužel dopřát nemohla. „Bylo to hodně stresující – hlavně náš útěk. A když je hodně stresu, tak myslím, že všichni ukážou svou pravou tvář. Upřímně jsme vůbec netušili, co jeden od druhého můžeme čekat. Nakonec bych ale řekl, že jsme všechno zvládli dobře a že jsme už teď byli schopni fungovat jako opravdový tým,“ popsal Liublin. „Aktuálně spolu trávíme 24 hodin denně a doufáme, že právě to se nezmění,“ dodal.

Milencům se z Kyjeva podařilo uprchnout do maďarské Budapešti. A i když jsou vděční, že se dostali do bezpečí, jejich myšlenky se pořád vrací k válkou zmítané zemi, ve které se poznali. „Všechno je tu tak krásné, je tu spousta skvělých restaurací a jiných míst, ale žádné atrakce jsme si zatím neužili, protože jednoduše nedokážeme relaxovat tak, jako kdybychom byli na dovolené. Pořád hodně přemýšlíme o tom, co se děje – o našich životech a o tom, kam vlastně směřují,“ vysvětlil Liublin. 

Jako nejistotu pár přitom nevnímá jenom vývoj válečného konfliktu jako takového, ale i to, jakým způsobem bude bezprostřední okolí dvojice vnímat Liublinovu národnost. „Když válka začala, ze strany Ukrajinců byla samozřejmě velká nedůvěra vůči Rusům, takže jsem měla velký strach, jak Mikhaila přijmou,“ objasnila Nikolaieva.  S Putinovým útokem na Ukrajinu její přítel pochopitelně nesouhlasí. „Představuji malou – ačkoliv možná ani ne tak malou – část ruské populace, která ruskou politiku, vládu a ruského prezidenta nepodporuje. Patřím mezi ty, kdo chtějí splatit ty hrozné činy a důvěru v ruský lid znovu obnovit,“ potvrdil Liublin. 

Skutečnost, že mezi obyčejnými Ukrajinci a Rusy nepanuje taková nevraživost, jak by se mohlo zdát, ale dokládá i příběh dalšího smíšeného páru. Ten tvoří 24letý Ukrajinec Vasyl Kucherka a 39letá Ruska Tatiana Zavyalova, kteří se pořád nemůžou vyrovnat s tím, že mezi oběma národy došlo k válečnému konfliktu tak velkých rozměrů. „Abych byla upřímná, slovy nedokážu vyjádřit, jak se právě cítím. Ve 21. století by neměla být válka. Kdyby mi někdo řekl před rokem nebo šesti měsíci, že se něco takového stane, nikdy bych tomu nevěřila,“ uvedla Zavyalova. Manželé se usadili v Londýně, ale když Putin invazi zahájil, na Ukrajině se kromě jejich příbuzných zrovna nacházel i jejich roční synek Misha. Všem se nakonec šťastně podařilo shledat v Polsku. 

Podobných párů je přitom mnohem víc – Rusové totiž na Ukrajině tvoří nejpočetnější menšinu. Mezi běžnými obyvateli Ukrajiny, tedy Ukrajinci i Rusy, většinou žádná zlá krev není. Vlastně naopak – jak je vidět, rusko-ukrajinské vztahy na přátelské i milenecké bázi tam nejsou ničím neobvyklým. Tendence k uplatňování kolektivní viny jsou proto hodně smutné, neopodstatněné a naprosto zbytečné. 

Zdroj: Reuters.com, Insider.com, Inews.co.uk