IKEA zaujala jasné stanovisko k válce na Ukrajině: Nefungují ruské obchody ani e-shop. Co se děje s 15 000 tamějšími zaměstnanci?

IKEA je další z řady firem, které se rozhodly zaujmout jasné stanovisko k ruské agresi: Pozastavila své působení v zemi vedené prezidentem Vladimirem Putinem. Manažer komunikace IKEA Česká republika, Maďarsko a Slovensko František Šašek nám poskytl rozhovor o aktuální situaci.

Kolik má IKEA poboček v Rusku a od jakého roku si mohou Rusové ve své zemi koupit IKEA sortiment?

V Rusku má IKEA sedmnáct obchodních domů, devět plánovacích studií a jedno distribuční centrum. První obchodní dům zde byl otevřen v roce 2000.

Dá se říct, že se IKEA nyní z ruského trhu stahuje? Znamená to konec všech tamních poboček? Končí i ruský e-shop?

IKEA se nestahuje z ruského trhu. Skupina Ingka pozastavila provoz všech obchodních domů IKEA v Rusku. Poskytovatel franšízy IKEA, společnost Inter IKEA Group, pozastaví veškerý vývoz z Ruska a Běloruska a veškerý dovoz do těchto zemí. Zároveň pozastaví veškerou výrobu v provozech IKEA Industry v Rusku. Všechny dodávky od všech subdodavatelů do těchto jednotek budou také pozastaveny.

Manželství má řadu výhod, ale jen pro muže. Ženám se naopak daleko lépe a zdravěji žije bez manžela a dětí25. 11. 2022

Kdy nastane onen absolutní konec? Tedy kdy už nebude možno ani vykoupit, co zbylo na skladě a jednoduše přestane být IKEA sortiment dostupný?

Od 3. března je pozastaven provoz našich obchodních domů i provoz našeho online obchodu.

Jaké hodnoty tímto krokem – tedy stažením se z ruského trhu – společnost deklaruje?

Válka na Ukrajině je zničující, je to tragédie, která má obrovský dopad na lidi. Způsobuje také vážné narušení dodavatelského řetězce a podmínek pro obchodování. Z těchto důvodů jsme se rozhodli naše působení v Rusku pozastavit.

V  celé IKEA již vzniklo několik iniciativ, které spolupracují se zavedenými humanitárními organizacemi, a společně usilují o podporu válkou zasažených lidí. IKEA Foundation, financovaná nadací Ingka Foundation, oznámila okamžitý dar ve výši 20 milionů eur na humanitární pomoc. Kromě toho společnosti Inter IKEA Group a Ingka Group poskytnou každá produktovou podporu v  hodnotě 10  milionů euro a další pomoc UNHCR, Save the Children a  dalším humanitárním organizacím.

Jaké další kroky jste v návaznosti na situaci podnikli?

V našem regionu Česká republika, Maďarsko a Slovensko dlouhodobě spolupracujeme s  neziskovými organizacemi, které se nyní zaměřují na systematickou podporu lidí, kteří jsou nuceni uprchnout z Ukrajiny. Některé z nejnaléhavějších potřeb uprchlíků jsme již uspokojili hned na začátku války a plánujeme pomáhat potřebným dlouhodobě – zejména ženám a matkám s dětmi. Pomoc v Česku realizujeme prostřednictvím organizací Člověk v tísni, Migrační konsorcium a se zástupci měst Praha, Brno, Ostrava. Většina poskytované pomoci je materiální, jde především o postele, matrace, deky, polštáře, vybavení pro děti a další výrobky ze sortimentu IKEA.

Jedná se o trvalé stažení z trhu nebo „jen“ o dočasné uzavření provozoven?

Naše podnikání v Rusku bude pozastaveno až do odvolání.

Jaké ztráty tento krok společnosti přinese? Budou se nějak nahrazovat? Pokud ano, jak, případně kde?

Válka a vyhlášené sankce dopadají na všechny mezinárodní společnosti, včetně té naší. V této fázi nejsme schopni posoudit plný rozsah dopadu. Většina našeho zboží, které se v Rusku vyrábí, se také v  Rusku prodá. Jen méně než jedno procento těchto výrobků se vyváží na ostatní trhy. Potenciální dopady války na naši výrobu, dodavatelský řetězec a dopravu momentálně analyzujeme.  

Kolik lidí tím v Rusku přijde o práci?

Chceme zajistit dlouhodobě stabilitní zaměstnanost pro všechny naše zaměstnance. Zatím všem našim 15 tisícům zaměstnanců v Rusku garantujeme mzdu po dobu tří měsíců, ale pracujeme na tom, abychom tuto garanci prodloužili na šest měsíců. Situace v obou zemích se dynamicky vyvíjí a o případných změnách budeme informovat.

Zaměstnance jsme přeřadili na práce, které jsou nezbytné – například vrácení zboží, údržba skladu, zákaznická podpora, systémová podpora, údržba prodejny a podobně. Zaměstnanci mohou také využít čas, který mají k dispozici, pro rozvoj kompetencí, zvyšování kvalifikace a rekvalifikace. 

„Nevím, proč mě ženy nechtějí, ale potrestám je za to.“ Mužů, co nenávidí ženy, přibývá. Dle odborníků se mohou změnit v teroristy25. 11. 2022

Jak se společnost IKEA dlouhodobě staví k lidskoprávním záležitostem, znevýhodněným, menšinám a podobně? Jsou součástí podnikové kultury či přímo předpisů nějaká pravidla, které toto téma řeší?

Všechno, co jako IKEA děláme, vychází z naší vize – vytvářet lepší život pro co nejvíce lidí. Klíčová je pro nás rovnost, diverzita a inkluze. Diverzita je klíčem k úspěchu, přičemž může mít různé podoby. Když je každý sám sebou a přispívá svou jedinečností, rosteme všichni společně. Ve skupině Ingka Group vítáme všechny druhy diverzity. Rozmanité a inkluzivní pracoviště je totiž dobré pro naše zaměstnance, zákazníky i podnikání. Snažíme se vytvářet rozmanité a inkluzivní pracovní prostředí, kde zaměstnanci cítí, že si ceníme jejich jedinečnosti, vnímáme jejich rozmanité talenty a mohou být sami sebou.

Za jakých podmínek by se IKEA do Ruska vrátila (pokud by se někdy vrátila)?

Především doufáme, že válka skončí co nejdříve. Nadále budeme pokračovat v podpoře těch, které válka zasáhla. Pozorně sledovat vývoj situace. Situace je kritická a rychle se vyvíjí. Je příliš brzy na to, abychom tohle mohli říct.

Zdroj: František Šašek, manažer komunikace IKEA Česká republika, Maďarsko a Slovensko